Ukrayna’da cesetlerle dolu tren Harkov’a doğru hareket etti

176

Ukrayna’da düşürülen Malezya Havayolları’na ait uçakta hayatını kaybeden yolcuların toplanarak yerleştirildiği tren Donetst bölgesi Torez istasyonundan Harkov’a doğru hareket etti. Uçakta bulunan 298 yolcudan 282’sinin cesedine ulaşıldı. Bölgede diğer cesetlerin bulunması için çalışmalar sürüyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ile bir araya gelen Ukrayna Başbakan Yardımcısı Volodimir Groysman, tren güzergahında gerekli tüm güvenlik önlemlerin alındığını söyledi. Groysman, akşam saatlerinde yola çıkan trenin Harkov’da uluslar arası uzmanlardan oluşan 31 kişilik bir heyetin karşılayacağı bilgisini verdi.

Interfax’a konuşan sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti kaynakları istikametin Donetsk üzerinden geçerek Harkov olduğu bilgisini teyit etti.

Yaşamını yitiren yolculara ait eşyalar ise tren istasyonunda kaldı. Yerel milis gücü kaynakları eşyaların daha sonra uluslar arası heyete teslim edileceğini belirtti.

Malezya hükümetine ait delegasyonun da Donetsk bölgesinde beklediği, buradan Ukrayna hükümetinin kontrolünde olan bölgeye trenle birlikte geçecekleri ve sonrasında da Amsterdam’a gidecekleri ifade edildi.

resim tanımı girin

Ukrayna hükümeti milis güçleri uçağı düşürmekle suçlarken, doğu Ukrayna’da 10 bin metrede bir yolcu uçağını düşürecek füze sisteminin olmadığı iddia edildi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uluslar arası araştırma sonuçlarının beklenmesini ve kimsenin olayı siyasi amaçları için kullanmamasını istedi.

Kara kutu Malezya’ya teslim edilecek

Sözde Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Boroday, milis güçlerin uçağın kara kutuları ve diğer teknik parçalarını Malezya heyetine teslim etmeye hazır olduklarını açıkladı. Malezya Başbakanı Necip Rezzak da milis güçlerle kara kutuların teslim alınması konusunda anlaştıklarını ifade etti.

Uçağın kim tarafından nasıl düşürüldüğünün belirlenmesi için çalışmalar sürüyor. Kaza alanının 40 kilometrelik çapında bir bölgede ateşkes ilan edildi. Ukrayna yönetimi ve milis güçler ateşkesi kabul ettiklerini açıklarken, bölgeye uluslar arası uzmanların gelmesi ve çalışmalara başlaması bekleniyor.