Moskova’da oy kullanan vatandaşlar: Memleket gergin ortamdan kurtulsun

352

Moskova’da yaşayan Türkiye vatandaşları, Cumhurbaşkanı seçimleri için Türkiye Büyükelçiliği’nde kurulan seçim sandığında oyunu kullandı. Cihan Haber Ajansı’na konuşan Türk seçmenler, seçimlerden sonra Türkiye’nin bulunduğu gergin ortamdan bir an önce kurtulması dileğinde bulundu.

Moskova’da 9 bin seçmen var

Cihan’a konuşan Türkiye Moskova Büyükelçiliği 3 nolu sandık kurulu Başkanı Mehmet Akif Koç, diğer başkonsolosluklarda da seçim işlemlerinin yapıldığını ifade etti. Koç, “Vatandaşlar 3 gün boyunca elçilik ve Rusya’daki diğer başkonsolosluklarımızda yerel saat ile 08.00-17.00 arasında oy kullanabilecek. Genelde Moskova’da yaklaşık 9 bin seçmenimiz var. Sabah saatleri olduğu için fazla gelen yok, öğleden sonra artış olacağını bekliyoruz. Cumartesi günü daha yoğun şekilde oy kullanılacağını düşünüyoruz. Oy verme işlemi 2 dakikada bitiyor. Randevu sistemine göre 500’ün üzerinde katılımın olacağını bekliyoruz. Daha sonraki seçimlerde randevu sistemine daha fazla rağbetin olacağını düşünüyoruz.” dedi.

“Memlekette yaşamasak da memleketimize hayırlı olsun”

Eşiyle gelen Türk vatandaş Muhammet Sait Köse, “Vatan ve milletimize hayırlı olsun. Tek temennimiz bu. Sanırım dünya çapında oy kullananlardan biriyiz. Böylece Cumhurbaşkanlığı seçimlerine böyle katkımız oldu. İlk defa yurtdışında oy kullandım, enteresan oldu. Herkes Ağustos ayının 10’unu beklerken, biz Temmuz sonunda oyumuzu kullandık. Memlekette yaşamasak da memleket için bir faydamızın olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Bertan Gökdemir, “Rusya’da 1,5 yıldır buradayız, çalışıyoruz. Rahat ve güzel ortamda oyumuzu kullandık. İnşallah vatanımıza ve milletimize hayırlı olur.” şeklinde konuştu.

Bertan ve Melis Gökdemir

“Memleketimiz aydınlık bir geleceğe kavuşacak”

Eşi Melis Gökdemir, “Burada böyle bir standın kurulması işimizi kolaylaştırdı. Vatanımıza hayırlı olsun diliyoruz. Bu seçimlerden sonra ülkemiz daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır. Online sistemi üzerinde böyle seçim işlemlerinin yapılması işimizi kolaylaştırdı. Rahat şekilde oyumuzu kullandık, yeni seçim sistemi gayet başarılı.” dedi.

Atasoy Erkan

“Ülkemizin bulunduğu gergin ortamından bir an önce çıkmasını bekliyoruz”

Atasoy Arıkan, “Rusya’da çalışıyorum. Burada seçim ortamı beklediğimden daha rahat ve güzel. Kargaşa yok, 2 dakikada oy verme işlemini hallettik. Öncesinde internette rezervasyon işlemlerini kolay şekilde yaptık. Oyumuzu verdik ve ülkemizin bulunduğu gergin ortamdan bir an önce çıkmasını bekliyoruz. Huzurlu ortam istiyoruz, diğerleri ikinci planda.” diye dileklerde bulundu.

HABERRUS