Rus milletvekili: Restoranda yemek ısmarlamak da rüşvet sayılsın

104

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekili Oleg Miheyev, restoranda yemek ısmarlamak dahil, nakit dışı menfaatlerin de rüşvet suçu kapsamına alınmasını önerdi.

Duma’da “Rüşvet” ile ilgili tartışmalar yapılırken, milletvekilleri rüşvet suçu kapsamının genişletilmesi önerisinde bulundu. Rus basınına konuşan milletvekili Miheyev, rüşvetle ilgili ceza kanununda değişiklikler hazırladığını ifade etti. Milletvekili, “Burada sadece maddi değil, gayri maddi fayda ve zevkler de rüşvet kapsamına alınsın. Örneğin satın alan tarafın sayesinde restorana götürmek ve diğer hizmetler.” önerisinde bulundu.

Milletvekili bu tür gayri maddi faydalar için cezaların 25 binden 500 milyon rubleye kadar (670 bin dolar – 13 milyon dolar) olmasını teklif etti.

Milletvekili Rus ekonomisinin yolsuzluk yüzünden yılda yüzlerce milyar dolar kaybettiğini ifade ederek, “Bu sadece devletin doğrudan zararları değil, aynı zamanda bürokratların ticaret için kurduğu kurumların da zararları. Bence durumu kökten değiştirmek zamanı.” dedi.

Öneriyi değerlendiren Rus uzmanlar zarfın içinde rüşvet verilmesinin artık geçmişte kaldığına dikkat çekti. Uzmanlara göre gayri maddi fayda sağlamalar bazı ülkelerde artık rüşvet kapsamına alınmış durumda. Uzmanlar, “Söz konusu ülkeler, konuyla ilgili BM’nin yolsuzlukla mücadele sözleşmesini imzaladı.” şeklinde konuştu.