St.Petersburg Başkonsolosluğuna, Atatürk Havalimanı’nı havaya uçurma tehdidi

413

Kimliği belirsiz bir kişinin Türkiye St.Petersburg (Rusya) Başkonsolosluğu’nu telefonla arayarak İstanbul Atatürk Havalimanı’nı havaya uçurmakla tehdit ettiği iddia edildi. İddialara göre iki telefon numarası bırakan zanlı 3 gün içinde şahsi sorunlarının çözülmesini talep etti.

Rus basınına göre kimliği belirsiz kişi 1 Eylül günü şehir içi telefonla Türk Başkonsolosluğu’nu arayarak tehditte bulundu.

İçişleri Bakanlığı’na bağlı diplomatik ve konsolosluk binaları korumakla sorumlu Özel Polis Birliği’ne bilgi veren Türk diplomatlar, “Arayan şahıs, İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nı havaya uçuracağını söyledi ve sorununun çözülmesi için 3 gün süre verdiğini ifade etti.” dedi.

Tehdit telefonu ile ilgili Rus güvenlik güçleri inceleme başlattı.

resim tanımı girin

Türkiye St. Petersburg Başkonsolosluğu’ndan Cihan Haber Ajansı’na yapılan açıklamada tehdit telefonu doğrulandı. Bu yönde bir telefon aldıklarını doğrulayan yetkili, “Konuyu Ankara’ya ve Rusya makamlarına ilettik. Başkonsolosluk sekreterliğini arayan şahıs bu yönde bir tehditte bulunuyor. İki telefon numarası bırakıyor. Bunun ne kadar ciddi olduğunu bizim değerlendirmemiz imkansız.” bilgisini paylaştı.