Rus savaş uçaklarından Karadeniz’de NATO gemilerine yakın takip

339

Karadeniz’de, Türkiye, ABD, Kanada, Fransa ve Ukrayna’dan 12 savaş gemisinin katıldığı “Deniz Meltemi 2014” tatbikatını yakından izlemek isteyen 2 Rus savaş gemisi bölgede uçuş gerçekleştirdi. Kanada alçak uçuş yapıldığı ve gerginliğin tırmanma riskinin oluştuğunu iddia ederken, Rusya takibi kabul etti, ancak alçak uçuş yapılmadığını savundu.

Kanada Savunma Bakanı Rob Nicholson, tatbikat için Karadeniz’de hareket halinde olan Toronto adlı savaş gemisi etrafında iki Rus savaş uçağının alçak uçuş yaptığını, 300 metre yükseklikte uçan uçakların gereksiz yere kışkırtıcı bir durum oluşturduklarını söyledi. Eylemin gemiler için tehdit oluşturmadığını ifade eden Nicholson, gerginliğin tırmanma riski oluştuğunu iddia etti.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov ise, Su-24 ve An-26 tip iki savaş uçağının Karadeniz’de uluslar arası kurallara uygun olarak uçuş gerçekleştirdiklerini, Kanada’ya ait Toronto adlı gemiye yönelik herhangi bir tehdit oluşturacak uçuş yapılmadığını söyledi.

Konaşenkov, “7 Eylül 2014’de Rusya Hava Kuvvetleri’ne ait Su-24 ve An-26 tip iki savaş uçağı Karadeniz’de tarafsız alanda Rusya sınırlarına yakın bölgede başarılı bir uçuş gerçekleştirdi. Rus savaş uçakları Kanada Deniz Gücü’ne ait Toronto adlı geminin güzergahında uçtu. Ancak Kanada gemisine herhangi bir alçak uçuş gerçekleştirmedi…” savunmasında bulundu.

Rus yetkili, savaş uçaklarının görevlerini tamamlayarak üslerine döndüklerini, ancak tarafsız sularda güvenlik uçuşu yapmaya devam edeceklerini belirtti.

Türkiye, ABD, Kanada, İspanya, Romanya ve Ukrayna’dan 12 savaş gemisi Ukrayna karasularına yakın bölgede askeri tatbikata başladı. Doğu bölgesinde iç savaşın yaşandığı Ukrayna’ya askeri destek anlamına gelen tatbikatı Rusya yakından izliyor. Moskova’ya göre NATO’nun Rusya sınırına doğru ilerlemesine yönelik adımlar bölgede gerginliği artırıyor.