Rus oligarkın Başneft hisselerine el konuldu

222

Moskova Tahkim Mahkemesi, Rusya Başsavcılığı'nın talebi üzerine AFK Sistema ve Sistema Yatırım’ın petrol şirketi Başneft’teki hisselerine el koyma kararı aldı. Başsavcılık, Başkortistan Cumhuriyetine ait olan petrol şirketinin özelleştirilmesi sırasında ihlallerin yaşandığını savunuyor.

Savcılık sözcüsü Marina Gridneva, Interfax’a yaptığı açıklamada, “Moskova Tahkim Mahkemesi, Başsavcılığın talepleri doğrultusunda karar verdi. Geçici tedbirler alındı. AFK Sitema ve Sistema Yatırım’ın hisselerine el kondu.” bilgisini verdi.

Dava ile ilgili Başneft Eski Başkanı Ural Rahimov, iş adamı Levon Airapetyan ve ünlü Rus oligark AFK Sistema Başkanı Vladimir Yevtuşenkov hakkında soruşturma sürüyor. Nisan 2014’den bu yana devam eden takip sonrası Temmuz ayında Airapetyan’ın tutuklanması ile dava süreci başlatıldı. Mahkeme Yevtuşenkov’un 16 Kasım’a kadar ev hapis süresinin devamına da karar verdi.

GSM operatörü MTS’de büyük ortaklığı bulunan AFK Sistema grubunun sahibi Vladimir Yevtuşenkov, geçtiğimiz hafta “kara para aklama” suçundan gözaltına alınmıştı. Forbes dergisine göre 9 milyar dolar serveti ile Rusya’nın 15. zengini olan Yevtuşenkov soruşturma sürecinde 16 Kasım’a kadar evinde göz hapsinde tutulacak.

Rusya Federal Soruşturma Komisyonu, 2003’te Başkortastan Petrol Şirketi Başneft’in özelleştirilmesinde çoğunluk hisseleri alan Yevtuşenkov’un, şirket üzerinden kara para akladığını ve yeniden satış sürecinde 500 milyon doların üzerinde haksız kazanç sağladığını iddia ediyor. Yevtuşenkov suçlu bulunması durumunda 10 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılacak.