Fazıl Say, St. Petersburg’da konser verdi, başkonsolosu eleştirdi

676

Dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say dünya turnesi kapsamında Rusya’nın kültür başkenti St. Petersburg’da Büyük Filarmoni Salonu’nda konser verdi. St. Petersburg’da bu yıl 1-8 Kasım tarihleri arasında beşincisi düzenlenen geleneksel “Gümüş Lira” festivaline 8 farklı ülkeden birçok ünlü müzisyen katıldı.

Konsere St. Petersburg’da bulunan birçok ülkenin konsolosluklarının katılmasına rağmen Türkiye Konsolosluğu yetkililerini göremeyen Fazıl Say konu hakkında twitterda yaptığı açıklamada, “Masal şehir St.Petersburg, 10 yıl sonra tekrar burada çalmak ne hoş. St.Petersburg'da salonun tamamını dolduran değerli müzik severlerine içtenlikle teşekkürler. Tarihi salonda çalmak bir başka güzeldi. TC St Petersburg başkonsolosu konsere gelmedi. Korku ? Neden? 1500 kişilik salon tamamen doluydu. 100 kadar Türk de vardı ön sıralarda.” eleştirisinde bulundu.

resim tanımı girin

Festival yöneticisi Boris Berezovski ise yaptığı açıklamada, Batı’nın yoğun yaptırım politikalarına rağmen Almanya, İtalya, ABD, Türkiye, Çek Cumhuriyeti ve Fransa’dan birçok değerli müzisyenin konsere geldiğini belirtti.

Birçok Türk ve Rus müzikseverin katıldığı konserde Mozart, Beethoven, Şopen ve kendi eserlerini seslendiren ünlü piyanist dinleyicilerden yoğun ilgi gördü.