“Ak Saray” Rus basınında: Sultan’ın Sarayı

382

Yapımı ve maliyeti tartışmalara neden olan yeni cumhurbaşkanlığı resmi konutu Ak Saray, Rus basınında geniş yer aldı.

Rusya’nın ulusal günlük gazetelerinden Noviye İzvestia muhabiri Sergey Lavinov, sarayın vergi veren Türk vatandaşlarına yaklaşık 615 milyon dolara mal olduğuna dikkat çekti. Rus muhabir sarayın inşaata yasak bölgede yapıldığını da vurgulayarak, “Artk sadece otoriter yönetim stili değil aynı zamanda lükse olan sevgisi nedeniyle Erdoğan’ı (Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan) ironik olarak sultan adlandırıyorlar.” diyerek eleştirdi.

Başbakan iken mütevazi köşkünde oturan Erdoğan’ın yıldırım hızıyla yeni rezidans değiştirdiğine işaret eden Noviye İzvestia muhabiri, Ak Saray’ın dünyanın en büyük devlet başkanı rezidansı olduğunu da kaydetti.

Lavinov sadece saray değil Cumhurbaşkanı için aynı zamanda Airbus A330-200 tipli yeni uçak alındığına dikkat çekerek, “Cumhurbaşkanı karşıtlarına göre Erdoğan genelde kendi masraflarını da devlet hazinesinden karşılamaya alıştı. Erdoğan için daha başka rezidans ve saraylar da bakımdan geçirilerek hazırlanıyor.” ifadelerine yer verdi.

Ak Saray’ın inşaat proje fikrinin bizzat Cumhurbaşkanı’na ait olduğunu kaydeden Rus gazeteci, “Pahalı türden olan binlerce ton mermerin kullanılması, muhteşem lobi ve merdivenler de anlaşılan Erdoğan’ın bireysel projesi.” dedi.

Çevrecilerin saray inşaatı nedeniyle Erdoğan’a tepki gösterdiğini anlatan Noviye İzvestia muhabiri Cumhurbaşkanı’n Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün başlattığı politikalardan çok uzaklaştığını iddia etti. Lavinov, “11 yıl başbakanlık yapmış Erdoğan’ın anlaşılan belki sultan değil, ama tek hükümdar olmak istediği kesin.” eleştirisi getirdi.

Rus gazeteciye göre, “Ak Saray’ın ağası Erdoğan” ülkeyi otoriter yönetim dönemine geri götürmekle başka bir rekoruna daha imza atacak.

Ria Novosti, Interfax, Itar-tass, Kommersant, Vestnik Kavkaza, Lenta.ru, MK-Turkey.ru Newsru.com, Komsomolskaya Pravda, Regnum ve diğer önemli Rus medya organları Erdoğan’ın sarayını gündeme aldı.