Rusya’nın sesini dünyaya duyuracak Sputnik yayın hayatına başladı

231

RİA Novosti olarak bilinen Rusya’nın önde gelen ajansı vizyon değiştirerek Sputnik (sputniknews.com) adı altında yeni yayın hayatına başladı. Rusya’nın bakış açısı ile dünyanın Washington, İstanbul, Berlin, Londra gibi 130 farklı kentlerinde yer alan Sputnik büroları 30 ayrı dilde internet haberciliği yanı sıra yerel radyo şeklinde de hizmet verecek.

Rusya Bugün Haber Ajansı bünyesinde hizmet veren Sputnik Multimedya Grubu’nun tanıtımı Moskova’da ajansın basın merkezinde yapıldı. Bir çok misafirin katılımı ile gerçekleşen etkinliğin açılışını Rusya Bugün Haber Ajansı Genel Müdürü Dmitri Kisyelev ve ajansı Baş Editörü Margarita Simonyan gerçekleştirdi.

Kiselyov

Açılış konuşmasını yapan Rusya Bugün Haber Ajansı Genel Müdürü Dmitri Kisyelev bugün tüm dünyaya kendi görüşünü empoze etmeye çalışan bazı devletlerin işgal ettiği Irak, Libya, Gürcistan, Ukrayna ve Suriye örneklerinde olduğu gibi oluk oluk kan aktığını belirterek, artık pek çok insan bu olaylarda Batı gibi düşünmenin ve olayları onların penceresinden değerlendirmek zorunda olmadıklarını anladığını belirtti. Kiselyov, "Rusya ise insanlığın yararına olacak yeni bir model önermekte. Biz çok kutuplu, renkli bir dünya düzeninden yanayız ve bu hususta bizimle hemfikir olan birçok müttefikimiz de bulunuyor. Bu sebeple medya grubumuz yeni bir dünya markası olan Sputnik'i oluşturdu." diye konuştu.

Sputnik'in her ülkenin kendi ulusal önceliklerinin, geleneklerinin, kültürünün ve tarihinin ön planda olduğu çok kutuplu bir dünya düzeninin aynası olacağını ifade eden Kiselyov, "Bizim çok uluslu ve çok kutuplu medeniyet anlayışımızda Japonya Japon, Türkiye Türk, Çin Çinli ve Rusya da Rus olarak yer almaktadır. Biz hiç kimseye Rusya’nın ulusal menfaatlerine uygun olan bir yaşamı empoze etmeye çalışmıyoruz. Bize göre her millet kendi değerleri doğrultusunda yaşam hakkına sahiptir ve böyle bir dünya düzeninin temel dinamiği de uluslararası hukuktur. Mevcut küresel düzende bugün devam etmekte olan yeniden şekillendirme süreci insanlığın yararına olacaktır. Faaliyet gösterdiğimiz hiçbir ülkede muhalif bir medya kuruluşu anlayışı ile çalışmıyoruz. Objektif yayın anlayışına uygun olarak toplumun tüm kesimleri ile eşit mesafede ve iyi ilişkiler kuruyoruz" dedi.

Sputnik ajans

Tanıtım programında konuşma yapan Rusya Bugün Haber Ajansı Baş Editörü Margarita Simonyan ise konuşmasında Sputnik'in faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde medya sektörleri için yani bir kalite standardı getireceğini belirtti. Simonyan, "Sputnik öncelikli olarak seçimleri, perspektifleri ve dünyaya bakışı ile rakiplerinden farklı olacak. Multimedya merkezlerinde aynı anda birden fazla proje hazırlanacak. Bu projeler arasında yeni haber-mizah programlarının yanı sıra, siyasal analiz programları, farklı meseleler üzerine internet sitesi üzerinden yapılacak oylamalar ve uzmanların katılımı ile gerçekleştirilecek programlar da yer alacak." ifadelerini kullandı.

Moskova’dan farklı dillerde yapılan yayınlarla bu dillerin konuşulduğu ülkelerdeki izleyici ve dinleyici sayısını arttırmaya çalışmanın çok da verimli olmadığını uzun zaman önce fark ettiklerini belirten Simonyan, "Moskova’da yaşayan çalışanların yayın yapılan ülkedeki gerçekleri o ülkenin insanından daha iyi bilmesi mümkün değildir." diye konuştu.

Sputnik Rusça başta olmak üzere, Türkçe, İnglizce, Almanca, Arapça, Azerice, Ermenice, Fransızca, Kırım Tatarca, Çince, Kürtçe ve Japonca gibi 30 farklı dilde yayın yapacak. Dünya’nın Londra, Washington, Yeni Delhi, Kahire, Montevideo, Pekin, Berlin, Rio de Janeiro, İstanbul, Paris, Buenos Aires, Belgrad, Helsinki, Minsk, Kiev, Taşkent, Astana, Bişkek, Duşanbe, Sohum, Tshinvali, Tiflis, Erivan, Bakü ve Kişinev’de bulunan multimedya merkezlerinde yerel profesyonel gazetecilerden oluşan 30 ila 100 kişilik ekipler faaliyet gösterecek.