Azerbaycan, Yukarı Karabağ’da helikopter düşürdü, 3 ölü

388

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan'a ait bir askeri helikopteri düşürdüklerini duyurdu. Ermenistan kaynakları 3 kişinin öldüğünü belirtiyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, cephe hattının Ağdam ilçesi Kengerli köyü yakınlarında Azerbaycan hava sahasını ihlal ede Ermenistan askeri helikopteri düşürüldü.

Açıklamada vurulan Mİ 24 tipi askeri helikopterin ekipajı hakkında bilgi verilmedi. Helikopterin enkazının sınır hattın sıfır noktasında 500 metrelik bir alana dağıldığı belirtildi.

Söz konusu açıklamada helikopterin bugün yerel saat ile 13.45'de vurulduğu belirtildi. Ermenistan askeri birliklerinin, son 3 günde gerçekleştirdikleri tatbikatlarda taciz ve provokasyona yol açan girişimlerde bulunduğu vurgulandı.

Azerbaycan ve Yukarı Karabağ arasında ateşkes sonrası ihlaller sıklıkla yaşanırken, Ermenistan parlamentosu Yukarı Karabağ’ın tanınmasına yönelik talebi reddetti. Bugün gerçekleşen oturumda tanınma talebine 8 milletvekili destek verirken 131 milletvekili de karşı çıktı. Rusya, Kazakistan ve Belarus’un oluşturduğu Gümrük Birliği’ne girme kararı alan Erivan, Yukarı Karabağ’ı dışarıda tutarak birlik sınırları içinde faaliyetlerini sürdürecek.

Minsk Grubu çerçevesinde son olarak Fransa’da bir araya gelen Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan barış anlaşmasının sağlanması konusunda ilerleme sağlayamamıştı.

Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında hak iddia etmesi ile 1988’de başlayan kriz, 1992’de savaşa dönüşmüş; ardın da Ermenistan Yukarı Karabağ ve 7 bölge dahil olmak üzere Azerbaycan topraklarının yüzde 20’sini işgal etmişti. 1994’de ateşkes anlaşması imzalanmasına rağmen henüz Rusya, Fransa ve ABD’nin eş başkanlıklarını yaptığı Minsk Grubu barış anlaşmasının imzalanmasında başarı sağlayamadı.