Rus hackerlar Türkiye ve dünyayı on binlerce kameradan canlı izletiyor

407

Rusya’da aktif olan bazı internet sayfaları Türkiye ve dünyadan on binlerce alanı canlı olarak izletiyor. Türkiye’den bir çok otel, üniversite, devlet daireleri, hastaneler ve diğer mekanların internet üzerinden canlı izlenmesi mümkün.

Çocuk odalarının güvenliği ya da basit güvenlik için takılan Ip üzerinden yayın yapan standart kameralar Rus hackerların kolay hedefi oluyor. Bir çoğunda başlangıçta var olan güvenlik şifreleri değiştirilmiyor. Kamera güvenliği için kullanıcı adı ve şifrenin basit kuramlardan seçilmesi hackerlerin işini kolaylaştırıyor.

Güçlü güvenlik sistemi olan kameraların şifreleri de kırılabiliyor. Bir çok kişi ev ya da işyerleri için kurulan kameraları kendi cep telefonları üzerinden izleyebiliyor. Bu da bilgisayar korsanlarının görüntülere ulaşımını imkan sağlıyor.

Cihan Haber Ajansı’nın ulaştığı bir Rus internet sitesinde Türkiye’den ve dünyadan yüzlerce kameranın görüntülerini canlı izleme imkanı veriyor. Site duyurusunda gerçek zamanda online olarak ülke, kent ya da kategori seçerek dünya turu yapma fırsatı verdiğini belirtiyor. Çalışmayan kamera görüntülerini minimize etmek için çalıştıkları belirtilen açıklamada, online yapılacak seyahat için yorum yazmaları da tavsiye ediliyor.

BBC’nin ulaştığı bir başka site Türkiye’den 170 adet kamera görüntüsü paylaşılıyor. Sitede ABD'den 4 bin 591, Fransa'dan 1576, ve İngiltere'den ise 584 kameranın görüntüleri online olarak tüm dünyayla paylaşılıyor.