Kadirov: Grozni saldırısını Umarov’un Türkiye’de gizlenen kardeşi organize etti

529

Rusya Federasyonu’na bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde önceki gün meydana gelen saldırı ve operasyonlarla ilgili açıklamada bulunan Çeçen lider Ramzan Kadirov, olayların arkasında Mart ayında öldürülen militan Doku Umarov’un Türkiye’de gizlenen kardeşi Ahmet Umarov olduğunu iddia etti.

Grozni’de 4 Aralık’ta polis kontrol noktasında ateş açan terörist grup daha sonra Basın Evi ve bir okulu basmıştı. Düzenlenen iki ayrı operasyonda hayatını kaybeden güvenlik görevlilerinin sayısı 14’e yükselirken, 11 militan da ölü olarak ele geçirildi. Çatışmalar sırasında yaralanan 34 güvenlik görevlisi ise Grozni’de çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı.

Saldırının Ahmet Umarov tarafından organize edildiğinin tespit edildiğini kaydeden Kadirov, “Masum insanların kanına giren suçlunun iadesi ve hakim karşısına çıkarılması için gerekli çalışmaları yapacağız.” dedi. Kadirov, yurt dışında saklanan teröristlerin eylemleri için mali kaynak bulmaya çalıştıklarını da söyledi.

Kadirov’un akrabası da öldü

Kadirov açıklamasında önceki gün gerçekleşen saldırılarda yakını Umar Kadirov’un (22) da hayatını kaybettiğini, tüm Çeçen ve Rus halkının feci saldırı nedeniyle üzgün olduğunu belirtti.

Sosyal paylaşım sitesinde açıklamalarda bulunan Kadirov, terörist saldırı gerçekleştirenlerin ailelerinin de bir daha dönmemek üzere Çeçenistan’dan çıkartılması için çalışma yapılmasını istedi.