Türk vatandaşın kurtardığı Rus pilot hastanede hayatını kaybetti

329

Moskova’ya yakın Voskresenski bölgesinde yere çakılan ve Mustafa Yalçın adlı bir Türk vatandaş tarafından kurtarılan MiG-29 tipli savaş uçağının pilotu Sergey Rıbnikov (36) hastanede hayatını kaybetti.

Moskova’da yoğun bakıma alınan talihsiz pilot, doktorların tüm müdahalelerine rağmen yaşamını yitirdi. Doktorlar pilotun kazada çok ağır yaralandığını ve ciddi travma aldığını ifade etti.

Yalçın: Çok üzgünüm, elimden geleni yaptım..ama

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Yalçın, “Çok üzüldüm. Ben elimden geleni yaptım. Çok ağır yaralı idi. Kırık sayısı fazla idi.” dedi.

Rus televizyonları Moskova’ya yakın Voskresenski bölgesinde yere çakılan MiG-29 tipli savaş uçağının pilotunun hayatının kaza sırasında bölgede tesadüfen bulunan Yalçın adlı bir Türk vatandaşı tarafından kurtarıldığını duyurmuştu. Rus basınına göre dün sabah saatlerinde uçak havada kontrolünü kaybederek bölgenin Çemodurovo köyüne yakın alana düştü. Görgü tanıkları uçağın ev ve binaların üzerine düşmemek için havada bir kaç tur atmaya çalıştığını belirtti.

Yalçın, kendi özel sayfasından yaşadıklarını paylaşarak kurtardığı pilotun da olay anındaki resmine yer vermişti. Yalçın, “Dün 100 metre yakınıma Rusya savaş uçağı düştü. Uçak 8 metre kadar toprağın altına girdi. Pilotların uçaktan fırladığını gördüm. Pilotlardan birinin paraşütü açıldı. Diğerinin kötü açıldı. Pilot bir çatının üzerine düştü. Pilotun yanına çıktım. Pilot ölüydü.” dedi. Pilotun maskesini söktüğünü ifade eden Yalçın, “Önce boğazına dolanan paraşüt ipini söktüm. Ona kalp masajı yaptım. Pilot nefes almaya başladı. Dün Rusya televizyonları ve gazeteleri beni kahraman ilan etti…” ifadelerini kullanmıştı.