Rus akademisyen: Skandal operasyon Türkiye’yi zayıflatıyor

404

17-25 Aralık 2013 yolsuzluk operasyonlarının yıl dönümünde hırsızlıkların konuşulmasını istemeyen AKP, Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca göz altına alındı. El Kaide terör örgütü ile irtibatlı yapıların işlendiği ve 4 yıl önce sona eren bir dizinin yapımcı ve senaristlerin göz altına alınması ise tepkilere neden oldu.

Rus Türkolog ve siyaset bilimi uzmanı Aleksandr Sotniçenko, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın politik muhaliflerini sindirmek için bu yönde bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi. Erdoğan’ın bugüne kadar yaptığı diğer operasyonlar gibi, elinde delil olmamasına rağmen, muhaliflere ve Fethullah Gülen cemaatine yönelik operasyon yaptığını ifade etti. Sotniçenko’ya göre yeni gelişmeleri anlamak için Erdoğan’ın yaptığı eski operasyonları iyi anlamak gerekiyor.

Erdoğan ve Gülen Cemaati arasında sorun yaşandığını ve bugüne kadar bunun çözülmesini umut ettiğini ifade eden Sotniçenko, “Gülen hareketi özellikle kültürel, politik alanda Türkiye’nin imajını tüm dünyada çok iyi bir şekilde güçlendirdi. Türk kültür merkezleri ve Türk okullarının bulunduğu ülkelerdeki faaliyetler sayesinde büyük iş anlaşmaları imzalandı ve Türkiye’ye büyük bir gelir akışı oldu.” bilgisini paylaştı.

Türkiye azalan imajının ekonomik sonuçlarını yakında görür

Gülen’e yakın isimlerin devlet yönetiminden ve bürokrasiden çıkarıldığını ifade eden Sotniçenko, “Ancak bu son skandal, Türkiye’nin şimdiki politik elitlerini çok şiddetli bir şekilde güçsüzleştiriyor. Türkiye, Gülen hareketinin büyük kültürel gücünden mahrum kalıyor. Benim görebildiğim kadarıyla, Erdoğan’ın bir sistemi ya da kadrosu bulunmuyor. Onun kültür merkezlerinin bir ideali, amacı yok. İnsani bir amacı yok. Sonuç olarak bu skandal sadece Türkiye’yi zayıflatıyor.” dedi.

Türkiye’nin dünyadaki imajının oluşumunda Gülen hareketinin çok büyük katkısı olduğunu vurgulayan Rus Türkolog, “Kültür merkezleri, okullar ve en önemlisi Türkiye’nin İngilizce dilinde çıkan en kaliteli gazetesi Today’s Zaman. Özellikle gazetecilerin tutuklanması olayı tüm dünyada son derece negatif bir algı oluşturdu, özellikle de batı dünyasında. Aynı zamanda hükümet için de negatif bir imaj yaratıyor. Türkiye’nin dünyada azalan imajı, ülkenin diğer ülkelerle olan ekonomik alandaki ilişkilerinin kopmasına neden oluyor. Belki şimdi gerçekleşmeyecek ancak kısa bir süre sonra olmaya başlayacak.” uyarısında bulundu.