Russia Today: Erdoğan muhaliflerini susturmayı sürdürüyor

257

Türkiye’de 17-25 Aralık 2013 rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının yıl dönümünde gündem değiştirmek isteyen AKP’nin Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca ile birlikte onlarca kişinin göz altına alınmasına Rus basınında tepkiler sürüyor.

Uluslar arası yayın yapan Russia Today (RT), aralarında gazeteciler, eski polis müdürleri ve dizi yapımcı ve senaristlerinin bulunduğu 24 kişinin göz altına alındığını, bunun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın siyasi muhaliflerini susturmaya yönelik kampanyasının bir parçası olarak görüldüğünü duyurdu.

RT, Erdoğan’ın kendisini devirmek isteyen terörist yapı olarak suçladığı uluslar arası televizyon Samanyolu ve günlük etkin gazete Zaman’ın yöneticilerinin göz alındığını kaydetti.

Operasyona uluslar arası sert tepkinin gösterildiğini kaydeden RT, AB’den yapılan açıklamada gazeteci ve medya temsilcilerinin göz altına alınmasının basın özgürlüğü ile bağdaşmadığı ve demokrasinin temel prensipleri çeliştiği uyarısında bulunduğuna yer verdi.

RT, Hizmet Hareketi’nin önde gelen ismi Fethullah Gülen’i ılımlı Müslüman din adamı olarak tanımladı ve kendi isteği ile 1999’dan bu yana Pensilvanya’da sürgün hayatı yaşadığına dikkat çekti. RT’ye göre, Gülen’in dershanelerini kapatma kararı almadan önce Erdoğan’a destek verdiğini vurguladı.

Erdoğan ve Gülen arasındaki ilişkilerin Erdoğan’ın yakın çevresine yönelik rüşvet ve yolsuzluk operasyonların gerçekleştirilmesinden sonra kötüye gittiğini belirten RT, yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ülke gündeminde büyük bir skandal olarak yer aldığını vurguladı. RT’ye göre Erdoğan din adamı ve destekçilerinin yolsuzluk operasyonun arkasında olmasından şüpheleniyor.

Türkiye basın özgürlüğü listesinde daha da gerileyecek

Türkiye’nin basın özgürlüğü listesinde yerinin daha da gerileyeceğini vurgulayan RT, “Basına yönelik gözaltılar Türkiye’nin özgür basın listesinde aşağı doğru çekecek. Sınır Tanımayan Gazeteciler’in 180 ülke arasında basın özgürlüğü listesinde Türkiye, Irak’tan sonra 154’üncü sırada yer alıyor.” bilgisini paylaştı.

RT, Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın gözaltına alınmadan önce yaptığı, “Bu Türkiye’nin utanç veren görüntüsü… 21’inci yüzyılda onlarca televizyon, radyo istasyonu ve dergileri olan bir gruba yapılan çok üzücü...” şeklindeki açıklamalarına yer verdi.

RT, Ana muhalefet partisi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun, “Erdoğan yönetiminin tüm muhalefeti susturmak istediği, demokrasiye yönelik bir darbe girişinde olduğu” yönündeki değerlendirmelerine yer verdi.