Sputnik: Ekrem Dumanlı polise gözaltı için çağrıda bulundu

217

Rus haber ajansı Sputnik (Ria Novosti), Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı’nın kendisini gözaltına almak isteyen polislere gelip kendisini almaları için çağrıda bulunduğunu yazdı.

Sputnik, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eski dostu yeni rakibi İslam din adamı Fethullah Gülen’e yakınlığı ile bilinen medya gruplarına polisin operasyon düzenlediğini belirtti.

Zaman Gazetesi’nin İstanbul’da bulunan merkez binasının dışında operasyona tepki gösteren kalabalığın, “Özgür medya susturulamaz…” diye slogan attığını kaydeden Sputnik, Dumanlı’nın kendini gözaltına almaları için polise meydan okuduğuna dikkat çekti. Ajans, Dumanlı’nın, “Göz altına almak istediğiniz insan burada. Lütfen gelin ve alın. Sizi burada bekliyorum..” çağrısına yer verdi.

Ajans operasyon çerçevesinde 32 kişinin polis merkezine götürüldüğünü ve 23 kişinin gözaltına alındığını belirtti. Sputnik, 2 eski polis müdürü, televizyon dizi yapımcıları, senarist ve grafikerlerinin de gözaltına alındığı bilgisini paylaştı.

Sputnik, geçen yıl Aralık ayında Erdoğan’a yakın iş ve siyaset çevresinden 52 kişinin yolsuzluk ve rüşvet suçlaması ile gözaltına alındığı, operasyonu düzenleyenlerin Gülen’e yakın isimler olduğunu vurguladı.