Ünlü Rus gazeteci Gusev: İktidar gazetecilere karşı terör estiremez

285

Rusya’nın en etkin gazetelerinden Moskovskiy Komsomolets gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Pavel Gusev, Türkiye’de Zaman Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ekrem Dumanlı ve Samanyolu Yayın Grubu Başkanı Hidayet Karaca’nın göz altına alınmasına sert tepki gösterdi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bir dönem Halk Temsilciliği görevini yürüten ve Moskova Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığını yapan Gusev, “Gazeteciler neyin düzeltilebileceğini, nelerin değişmesi gerektiğini halka anlaşılır şekilde iletir. İktidar gazetecilere karşı terör estiremez. Bunun yerine onlara kulak vermeli.” çağrısında bulundu.

Türkiye’de yaşananları esefle kınıyorum

Türkiye’de yaşanan gelişmeleri esefle kınadığını ifade eden Gusev, “Türkiye’de demokratik süreçlerin yaşandığını düşündüğümüz dönemde bu tür gelişmelerin yaşanması çok tehlikeli. Bunlar Türkiye’de nasıl mümkün olabiliyor anlamakta çok güçlük çekiyorum.” ifadelerini kullandı.

Şu anda dünyanın dört bir yanında gazetecilere karşı haksızlık yapıldığını vurgulayan Gusev, “Avlanıyorlar, öldürülüyorlar, işkence ediliyorlar ve rehin alınıyorlar. Ve Türkiye gibi tarihi, kültürü ve bilimde başarıları ile ünlü olan, sanayisi gelişmiş ve farklı kültürlerin barış içinde yaşayabildiği bir ülkede, gazetecilerin, genel yayın yönetmenin gözaltına alınması çok üzücü.” dedi.

Bugün tutuklanan gazeteciler ve genel yayın yönetmenini desteklemek adına dünyanın farklı noktalarında gösteriler yapılmasını gerektiğini ifade eden Gusev, “Basın özgürlüğü, fikir özgürlüğü savunulmalı. Ve en önemlisi siyasi, sivil toplum ve ülkede olup bitenlerle ilgili çok farklı görüşler yansıtılmalı. Bu tür görüşlerin çeşitliliği iktidar için çok daha faydalı olur. Özellikle siyasi istikrar için bu çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.