Rus gazeteci: Zaman ve Samanyolu yöneticileri serbest bırakılmalı

191

Rusya TV100 televizyonu yöneticilerinden gazeteci Marianna Bakonina, Türkiye’de basın çalışanlarının göz altına alınmasını sert bir dille eleştirdi.

Büyük Ekaterina II’nin fikirlerin top ve tüfekle alt edilemeyeceği sözünü hatırlatan Bakonina, “Türkiye’de yaşanan göz altı olayları sadece fikirlerin top ve tüfekle yıkılmaya çalışılması değil. Bu aynı zamanda muhaliflerin baskıcı yöntemlerle alt edilme çabasıdır…” eleştirisinde bulundu.

Türkiye’de Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan’ın yüzde 52 oy aldığını, Fethullah Gülen’in de destek verdiği Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yüzde 40 civarında oy aldığını ifade eden Bakonina, son gözaltına alınmaların terör gibi tuhaf bir maskeleme ile yapıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanının muhaliflerini destekleyen, gazeteci televizyoncu ve yayıncıları tutuklamanın alçakça ve mantıksızca bir girişim olduğu eleştirisi getiren Rus gazeteci, “Zaman gazetesini okuyan herkes bilir ki, bu kaliteli gazete kanıtlara dayanan bir yayın duruşuna sahip. Hatta, sayfalarında iktidarı hedef alan sert söylemlere rastlasanız bile. Biz hepimiz gerçeklerin dokunulmaz ve yorumların özgür olduğuna inanıyoruz. Bu yüzden Zaman ve Samanyolu yöneticileri serbest bırakılmalıdır.” çağrısında bulundu.