Rusya’dan Doğu Ukrayna’ya 180 TIR’la 10’uncu insani yardım konvoyu

226

Rusya iç savaşın yaşandığı Lugansk ve Donetsk bölgelerini içine alan Doğu Ukrayna’ya (Donbas) 180 TIR’dan oluşan insani yardım ulaştırdı. Rusya’dan gönderilen TIR’larda gıda ve sağlık malzemelerinin yanı sıra yıl başı hediyeleri de yer aldı.

Rusya Acil Durum Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “İnşaat malzemesi, ilaç, gıda ve insani yardımlardan oluşan 180 TIR bölgeye ulaştı. 90’ı Donbas’a, 90’ı da Lugansk’a gönderildi.” bilgisi verildi.

Rusya’nın gönderdiği son insani yardım konvoyunda yıkılan okul inşaatları için malzeme, kalp ve şeker hastaları için ilaçlar ve çocuklar için gıda malzemelerinin bulunduğu belirtiliyor.

Rusya insani yardım konvoyu ile ilgili Kiev’i bilgilendirirken, uluslar arası örgütleri de yardım malzemelerini denetlemeleri için davet etti.

Yardım malzemelerini basına gösteren Rus yetkililer TIR’lardan herhangi birini açmalarını istedi. Açılan TIR’ın içinden yılbaşı ağaçları ve yılbaşı hediyeleri çıktı.

Rusya, Ağustos ayının ortasından itibaren bölgeye gönderdiği 10 ayrı insani yardım konvoyunda 12 bin ton malzeme ulaştırdı.