Rus muhalif Navalnıy ve kardeşine 3,5 yıl hapis cezası

201

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e karşı gösterilerde öne çıkan muhalif isim, ünlü blogger Aleksey Navalnıy ve kardeşi Oleg, Moskova Zamoskvoretskiy Mahkemesi’nde görülen davada Fransız Yves Rocher kozmetik şirketinden zimmete mal geçirmekten 3,5 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Aleksey Navalnıy’ın cezası denetimli serbestliğe çevrilirken, kardeşi Oleg tutuklanarak cezaevine götürüldü. Mahkeme Navalnıy kardeşlere 500 bin ruble (9 bin dolar) para cezası ve 4 milyon ruble de (77 bin 500 dolar) tazminat ödemeye mahkum etti.

Aleksey Navalnıy Yves Rocher firmasından kardeşi Oleg aracılığı ile 26 milyon ruble (452 bin dolar) zimmete geçirmekle suçlanıyor.

Navalnıy daha önce de Kirov bölgesinde Vali yardımcılığı yaptığı dönemde zimmetine 16 milyon ruble (278 bin dolar) para geçirmek suçundan hakim karşısına çıkmıştı. Beş yıl hapis cezası alan Navalnıy, gösterilerin başlaması üzerine şartlı olarak salıverildi. Cezası ev hapsine dönüşen Navalnıy’ın Şubat ayından bu yana iletişim araçlarını kullanması, mail gönderip alması ve ziyaretçilerle görüşmesi yasaklanmıştı.

Putin kaşıtı gösteriler organize eden Navalnıy, 2013 Moskova belediye başkanlığı seçimlerinde yüzde 27,2 oy alarak sürpriz yapmıştı. Yüzde 51,4 oyla seçimleri ilk sırada tamamlayan Sergey Sobyanin belediye başkanlığını kazanmıştı.