İstanbul terör saldırganı Rusya vatandaşı çıktı

412

Sultanahmet'te polise yönelik bombalı saldırıyı Diana Ramazova adlı kadının gerçekleştirdiği belirlendi. Canlı bombanın 2014 yılının haziran ayında Türkiye'ye turist olarak giriş yaptığı öğrenildi.

Türk basınında yer alan haberlere göre, İstanbul Sultanahmet Turizm Polisi Şube Müdürlüğü'ne yönelik canlı bomba eylemini Rus uyruklu Diana Ramazova olduğu iddia edildi. Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile polisin ortak çalışma yaparak, eylemcinin İŞİD’le bağlantısını, hangi ülkeden Türkiye’ye girdiğinin araştırıldığını yazıldı.

Sultanahmet Turizm Şube Müdürlüğü’nde bir polisin şehit olduğu bir polisinde hafif yaralandığı canlı bomba saldırısı ile ilgili Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri ve MİT saldırganın kimliğini tespit etmeye çalışıyor. Çalışmada, intihar eylemcisinin Rus uyruklu Diana Ramazova olduğunun belirlendiği iddia edildi. Canlı bomba Ramazova’nın “Mücahit faaliyetler” unsurları arasında yer aldığı iddia edildi. Emniyet İstihbarat ve MİT saldırının nedeniyle ilgili çalışıyor. Çalışmada ayrıca, saldırganın Türkiye’ye hangi ülkeden girdiği de araştırılıyor. İletişimin hangi araçlarla yaptığı belirlendikten sonra kimlerle irtibata geçtiği, hangi konularda bilgi alışverişinde bulunduğu da tespit edilecek. Canlı bombanın, üzerindeki patlayıcıları nereden ve nasıl temin ettiği ve düzeneği bombacının üzerine yerleştiren kişilerin kim olduğu tespiti içinde çalışmalar yürütülüyor.

EFKAN ALA: SALDIRGANIN KİMLİĞİ TESPİT EDİLDİ

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstanbul Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısıyla ilgili, "Çok önemli mesafeler kat ettik. Önemli bilgiler elde ettik, kimliğini tespit ettik. Bu aşamada ayrıntılı açıklama yapmayacağız. Önemli olan sonuç almaktır." dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İçişleri Komisyonu'nda AK Parti iktidarı tarafından hazırlanan ve kamuoyunda iç güvenlik paketi olarak da bilinen 'Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' görüşülmeye başlandı.

Görüşme öncesi basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını cevaplayan İçişleri Bakanı Efkan Ala, Fransa'nın başkenti Paris'teki saldırı sonrasında Dışişleri Bakanlığının çalışmalarını yürüttüğünü söyledi. "Bize spesifik ulaşmış tehdit szöz konusu değildir vatandaşlarımız için." diyen Ala, "Dünyanın neresinde olursa olsun terörist yöntemleri şiddetle kınıyoruz. Terörizmin insanlık için büyük tehdit ve tehlike olduğu açıktır. Bununla herhangi bir sonuç almak mümkün değil." diye konuştu. Ankara'daki Fransa Büyükelçiliğinde önlem alınıp alınmadığına ilişkin soruya ise Ala, "Gerekli önlemleri alıyoruz." karşılığını verdi.

İstanbul Sultanahmet'teki canlı bomba saldırısı konusunda da Bakan Ala, "Çok önemli mesafeler kat ettik. Soruşturmanın selameti ve irtibatların ortaya cıkarılması bakımından bu aşamada ayrıntılı açıklama yapmayacağız. Önemli bilgiler elde ettik, kimliğini tespit ettik. Önemli olan sonuç almaktır. Daha önceki Dolmabahçe saldırısıyla ilgili bazı gözaltılar oldu, tutuklandı. Emniyet son derece titiz çalışmalarla hem önleme konusunda çok ciddi çalışmalar yürütüyor hem de kaçak olur da saldırı gerçekleşirse bağlantıların ortaya çıkarılması konusunda son derece titiz çalışmalar yürütüyoruz. Biraz sabrederseniz sonuçları göreceksiniz. Önlemler haber olmadığı için istihbaratın ne kadar yoğun ve etkili çalıştığı bilinmiyor. Bu örgüt yıllardır varlığını sürdürüyor. Çeşitli mücadele yöntemleri geliştiriyoruz." şeklinde konuştu.

PATLAMADA 1 POLİS ŞEHİT OLMUŞTU

İstanbul’un merkezi noktalarından Sultanahmet Meydanı’ndaki Turizm Polisi Şube Müdürlüğü’ne giren bir kadın terörist, üzerindeki bombayı patlattı. Saldırıda bir polis şehit oldu, bir polis yaralandı. Kadın canlı bomba ise olay yerinde öldü. İstanbul Valisi Vasip Şahin saldırının olduğu noktaya gelerek, “Kadın terörist turizm şube müdürlüğüne İngilizce ‘cüzdanımı kaybettim’ bahanesiyle içeri giriyor. Üzerindeki bombayı patlatıyor.” dedi.

Saldırıda ağır yaralan polis memuru Kenan Kumaş (32), kaldırıldığı Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde şehit oldu. Diğer yaralı polis Taner Şenel ise ayakta tedavi edildi. Saldırıdan sonra bölgeye polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Ayrıca polis telsizinden tüm polis merkezleri ve ekiplerinin saldırılara karşı gerekli önlemleri almaları anons edildi. Bazı yollar güvenlik gerekçesiyle yaya ve araç trafiğine kapatıldı. Tramvay seferleri durduruldu.