Çeçenistan: İntihar eylemcisi Ramazova’nın bizimle ilgisi yok

328

Sultanahmet'te polise yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren kadın intihar eylemcisi Diana Ramazova’nın Çeçenistan uyruklu olmadığı açıklandı. Rus Kavkazski Uzel haber ajansına konuşan Çeçenistan İçişleri Bakanlığı kaynakları bölgede Diana Ramazova adlı kimseye yurtdışı pasaportu vermediklerini söyledi.

İsminin açıklanmasını istemeyen Çeçen yetkili, “Haberlerde kadının turist gibi geçen yaz Türkiye’ye gittiği deniliyor. Bu durumda kendisine yurtdışı pasaportu lazım. Oysa İstanbul’da terör saldırısıyla kuşkulanan Rusya vatandaşı Ramazova’nın soyadı Çeçenistan Cumhuriyeti’nde yurtdışı pasaport alanlar listesinde bulunmuyor. Ramazova’nın Çeçenistan’la hiç bir ilişkisi yok...Çünkü Çeçenlerde böyle bir soyad yok. Ramazova Çeçen değil ve burada da yaşamadı. Basın biraz acele etti.” dedi.

Rusya'nın İstanbul Başkonsolosluğu ise ellerinde yeterli bilgi olmadığı için açıklama yapamayacaklarını belirtti.

Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) konuşan Çeçenistan Cumhuriyeti’ndeki üst düzey bir yetkili de Ramazova soyadının Çeçen soyadı olmadığını ifade etti.

Rusya’nın Kuzey Kafkasya uzmanı Ramazan Alpaut, terör saldırısının Türk-Rus ilişkilerini zarar vermek amacıyla üçüncü ülkelerin istihbarat güçleri tarafından organize edilebileceğini de iddia etti.

Rusya vatandaşı olduğu iddia edilen Ramazova’nın Dağıstan kökenli olduğu üzerinde duruluyor. Türkiye’ye 7 ay önce giriş yapan Ramazova’nın terör örgütü IŞİD ya da El Kaide ile bağlantılı olabileceği belirtiliyor.

Türk basınında yer alan haberlere göre, İstanbul Sultanahmet Turizm Polisi Şube Müdürlüğü'ne yönelik canlı bomba eylemini Rus uyruklu Ramazova olduğu iddia edildi. Haberde, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile polisin ortak çalışma yaparak, eylemcinin İŞİD’le bağlantısını, hangi ülkeden Türkiye’ye girdiğinin araştırıldığını yazıldı.