Rusya transseksüellere ehliyet vermeyecek

245

Rusya'da transseksüeller araba ehliyeti alamayacak kişiler listesine ekledi. Gerekçe ise transseksüelliğin akli dengesizlik olarak sınıflandırılması.

BBC Rusça’nın haberine göre ülkede yapılan yeni düzenlemeyle transseksüelliğin yanı sıra fetişizm ve teşhircilik de kişilerin ehliyet alamamasına yol açacak eğilimler olarak kabul edildi.

Rusya'da çok fazla araba kazası yaşandığını düşünen hükümet, ehliyet başvurularında sağlık kontrollerinin sıkılaştırılmasını istiyordu. Ayrıca kumar bağımlılığı ve kleptomani de kişilerin ehliyet almasına engelen olacak akli dengesizlikler listesinde.

Rusya'daki psikiyatristler ve insan hakları savunucuları açıklanan yeni düzenlemeyi kınıyor ve atılan bu son adımı uzun süredir transseksüellere yönelik devam eden baskının son adımı olarak yorumluyor.

Daha öncede kısa boyluların ehliyet alması yasaklanması gündeme gelmişti. Rusya Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamaya konması düşünülen düzenlemeye göre kısa boylu vatandaşlar C, CE, D, DE, Tm ve Tb tipi ehliyet verilmeyecek. Bu sayede trafikteki kaza sayısının azaltılması amaçlanıyordu.