Doğu Ukrayna’da otobüse roket düştü; 10 ölü, 13 yaralı

447

Ukrayna’nın Doğu bölgesi Donetsk’te bir yolcu otobüsüne roket düştü. 10 kişinin hayatını kaybettiği ve 13 kişinin de yaralandığı olayla ilgili yerel milis güçleri ve Kiev yönetimi birbirini suçluyor.

Volnovaha kasabasında meydana gelen olayla ilgili açıklamada bulunan yetkililer yerel milis güçlerin bulunduğu Dokuçayevsk’ten roketin fırlatıldığını ve Volnovaha’dan geçen otobüse isabet ettiğini kaydediyor.

Tek taraflı olarak bağımsızlıklarını ilan eden Donetsk Halk Cumhuriyeti yetkilileri ise, kendilerinin bölgede kontrol noktası olmadığını ve sorumluluğu kabul etmeyeceklerini savunuyor.

Interfax’a konuşan yerel yetkili Denis Puşilin, “Milis güçlere suçu atmak için Ukrayna ordusunun böyle bir provokasyonu gerçekleştirmiş olması ihtimal dışı değil…” dedi.

Ukrayna’da ateşkesin kalıcı olması için çalışmalar sürerken, 1 Aralık’tan bu yana en az 40 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Rusya Soruşturma Komisyonu Sözcüsü Vladimir Markin, iç savaşta toplam hayatını kaybedenlerin sayısının 4800’e ulaştığını söyledi.