Rusya Savunma Eski Bakanı yolsuzluk davasında hakim karşısında

165

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yolsuzluk davası nedeni ile Kasım 2012’de görevinden aldığı Savunma Eski Bakanı Anatoli Serdyukov, Moskova Presnenski Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı. Eski Bakan görev yaptığı dönemde Savunma Bakanlığı’na ait mülklerin satışında yolsuzluk yapıldığı gerekçesi ile görülen davada görevi ihmalle suçlanıyor.

Görev yaptığı dönemde Oboronservis kurumunda satılan konut ve gayrimenkullerle ilgili açıklama yapan Serdyukov, “Bununla ilgili toplantılar yapıldı. Bu binaların büyük bir kısmı gereksizdi. İçinde restorasyon firmalarının da bulunduğu şirketlerin bir çoğu iflasın eşiğindeydi. Biz bu şirketleri batmaktan kurtarmak için özelleştirdik.” savunmasını yaptı.

Olayların yaşandığı dönemin başlangıcında, satılacak ya da özelleştirilecek şirketlerle ilgili ellerinde bir liste olmadığını belirten Eski Savunma Bakanı, “Bazı ince ayarlarla ilgili talimatlar verdim. Daha sonra bu tesislerin onaylanmasıyla ilgili danışma toplantıları düzenledik. Bakanlığın gereksiz harcamalarını azaltmak için 2007’nin ikinci yarısında Rusya Devlet Başkanıyla da mutabakata varmıştık.” dedi.

Serdyukov, Oboronservis kurumunda yeni inşa edilen konut ve gayrımenkullarla ilgili 100 milyon dolarlık yolsuzluk iddiaları yüzünden görevinden alınmıştı. Savunma Bakanlığı’nda ortaya çıkarılan skandal olayla ilgili yine bakanlığa bağlı Ekspert ticari destek merkezi Başkanı Yekaterine Smetanova ve eşi, aynı zamanda Hava Kuvvetleri’ne ait deponun Genel Müdürü Maksim Zakutaylo göz altına alınmıştı.

Yolsuzluk olayının ana “kahramanı” olarak bilinen Savunma Bakanlığı’nın Mülk Dairesi eski başkanı Yevgeniya Vasilyeva, Serdyukov’un kız arkadaşı olarak da tanınıyor. Serdyukov savunmasında Vasilyeva'nın kamu malına yönelik herhangi bir zararı olmadığını da belirtti.

Serdyukov, konut projelerinde ortaya çıkan 100 milyon dolarlık yolsuzluğun soruşturulabilmesi için Kasım 2012 tarihinde görevden alınmıştı. Daha sonra yapılan açıklamalarda, Savunma Bakanlığı’ndaki yolsuzluk rakamının 13 milyar rubleye (433 milyon dolar) çıktığı ifade edilmişti.