Rus medyası Putin’in kızını “buldu”

828

Rus gazeteci Oleg Kaşin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in küçük kızı Yekaterina’nın Moskova Devlet Üniversitesi (MGU) Ulusal Entelektüel Gelişim Vakfı’nda yöneticilik yaptığını iddia etti. Rus lider özel hayatı, ailesi ve özellikle de kızları hakkında çok fazla bilgi vermediği biliniyor.

RBK ekonomik haberler sitesinde yayınlanan MGU’nun genişletilmesi konulu haberde MGU’nun birçok yeni binaya ihtiyacı olduğu ve bu binaların 2018 yılına kadar inşa edileceği belirtiliyor. Bu projenin maliyeti 110 milyar ruble (1,7 milyar dolar) ve projeyi üstlenen kurum MGU bünyesindeki Ulusal Entelektüel Gelişim Vakfı. Projenin yöneticilerinden biri ise bu vakfın başında bulunan Yekaterina Tihanovna isimli bir bayan. Gazeteci Kaşin’in iddialarına göre ise bu projenin başında bulunan kişi Putin’ın kızı Yekaterina.

Oleg Kaşin’in blog sayfasındaki iddialara göre, MGU akademik kadrosunda bulunan 28 yaşındaki Yekaterina Vladimirovna Tihanova’nın Vladimir Putin’in kızı ve bu projenin başında bulunuyor. Rus gazetecinin imalarına göre MGU’nun gelişimi için ayrılan bütçeyi Putin’in kızı Yekaterina yönetecek.

Reuters üniversiteden ismini açıklamayan bir kişiden haberi doğrulattığını açıkladı. Ajans, “Üniversite ile irtibata geçtik ve bu bilgiyi doğruladılar. ’Evet, o’ dediler.” iddiasında bulundu.

Peskov bilmiyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in basın sözcüsü Dimitri Peskov ise basında çıkan bu iddialara cevaben ismi geçen kadınının kim olduğunu bilmediğini söyledi. Putin’in kızı MGU’da çalışıyor mu? Sorusuna ise “Bilmiyorum, bu benim işim değil, ben başkanın kendisiyle ilgilenirim, çocuklarıyla değil.” yanıtını verdi. Peskov ayrıca Forbes dergisine de iddialar hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Bu ismin Putin’in kızı olup olmadığına dair soru karşısında, “Bunu değerlendiremem, bilmiyorum, bugüne kadar bir sürü kız çıktı Putin’in kızı diye.” karşılığını verdi.

Yekaterina, Akrobasi Rock 'n' Roll dansı yapıyor

Yekaterina hakkında bilinen başka bir olay ise, “Ulusal Akrobasi Rock 'n' Roll Konfederasyonu Başkan Yardımcılığı” yapması. İnternette bulunan videoda Yekaterina, sürekli partneri olan İvan Klimov ile dans ediyor. Bu konu hakkında ise Oleg Kaşin, “Yekaterina’nın 5 yıl önce dans partneri İvan ile evlendiğini duymuştum, ama sanırım bu doğru değil.” dedi.

Oleg Kaşin daha önce de Twitter hesabı üzerinden Yekterina Tihanova’nın Putin’in kızı olabileceğini yazmıştı. Kaşin detay olarak, “Tihan” soy isminin Ekaterina’nın dedesinin ismi olduğunu savunuyor.