Rusya’da Manastır yangınında bina ve mezarlık zarar görmedi

46

Rusya’nın başkenti Moskova’da ünlü şair Nazım Hikmet’in kabrinin bulunduğu Novodeviçi Mezarlığı tarihi manastırında çıkan yangın korkuttu.

Rusya Acil Durum Bakanlığı çan kulesinin restorasyon yapılan bölümünde çıkan yangından 300 metrekare alanın etkilendiğini, mezar ve ana binanın herhangi bir zarar görmediğini açıkladı.

Rusya Acil Durum Bakanlığı Moskova Başkan Yardımcısı Aleksandr Gavrilov, “Yagın binanın iç kısımlarında herhangi bir zarara yol açmadı. Kulenin dış kısmında yer alan iskeleler ve dış kaplama yandı.” dedi.

Yangının dış cephe restorasyonunda kullanılan ısı tabancalarının kısa devre yapmasından kaynaklanmış olabileceği üzerinde duruluyor.

Moskova Belediyesi Kültür Varlıklarını Koruma Departmanı da restorasyon sırasında kurallara uyulmadığı suçlamasında bulundu.

Rusya Kültür Bakan Yardımcısı Grigori Pirumov an kulesi etrafında bulunan iskelenin yandığını, alevlerin kulenin içine ulaşmadığını söyledi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı kulede yangınla ilgili ihbarın MSİ 22:41’de geldiği, 22:45’de de itfaiye araçlarının olay yerine ulaştığını açıkladı. Yangın MSİ 01:23’de tamamı ile kontrol altına alındı.

Novodeviçi manastırı UNESCO’nun Dünya Mirası listesinde yer alıyor. 16’ıncı yüzyıldan kalma manastırın bitişiğinde yer alan mezarlıkta Nazım Hikmet’in yanısıra Rusya Federasyonu ilk devlet başkanı Boris Yeltsin ve bir çok ünlü ismin kabri bulunuyor.