Rusya'da yabancıların çalışma izni alması zorlaşıyor

521

Çalışmak veya yerleşmek için Rusya'ya gelmek isteyen yabancılara uygulanan Rus dili, Rus tarihi ve Rusya anayasası sınavlarının zorluk seviyesi artırılacak.

İzvestiya gazetesinin haberine göre Rusya Devlet Dostluk ve Barış Üniversitesi (RUDN) Rektör Yardımcısı Anjela Doljikova, Rusya'da yaşamak veya çalışmak isteyen yabancı vatandaşlara uygulanan zorunlu sınavların daha zor hale getirileceğini açıkladı.

Bu amaçla yeni test kitapçıkları hazırlandığını belirten Doljikova, Rus tarihi ve Rusya Anayasası branşlarındaki testlere, ‘çoktan seçmeli' soruların yanı sıra ‘yazılı sınav' formatında klasik beş soru daha eklendiğini söyledi.

Yetkili ayrıca Rusya'da sadece çalışmak değil daimi olarak yaşamak isteyen yabancıların minimum düzeyde bilmesi gereken Rusça kelime sayısının 950'den 1250'ye çıkarılacağını bildirdi. Anjela Doljikova "Rusya'ya çalışmak için geçici olarak yerleşmek veya temelli gelmek isteyenler birbiriyle eşit tutulmamalı. Yabancıların Rusya'ya gelme amaçları farklı ise, aranan uyum ve dile hakimiyet seviyelerinde de farklılık olmalı" dedi.

Yabancı vatandaşlara yönelik zorlaştırılmış yeni sınav sistemi, 1 Temmuz 2015 tarihinden itibaren uygulanacak.

Rusya'ya çalışmak veya yaşamak amacıyla gelmek isteyen yabancılar, 1 Ocak 2015 tarihinden itibaren zorunlu sınav uygulamasına tabi tutuluyor. Sınav soruları, Rus dili, Rus tarihi ve Rusya anayasasını kapsıyor. Sınav ücreti, Rusya'da çalışmak isteyenler için 4,9 bin ruble iken, geçici oturum izni almak veya Rusya'da yaşamak isteyenler içinse 5,3 bin ruble.