Kızıl Meydan’da selfie çubuğu yasaklansın tartışması

221

Tüm dünyada ve Rusya’da son zamanlarda popüler olan selfie çubuğu Rusya’da 9 Mayıs kutlamaları dahil olmak üzere halka açık tüm etkinliklerde yasaklanması talep edildi.

Rusya’nın Komünistleri partisi tarafından bölgesel güvenlik dairesine yazılan dilekçede “Uzunlukları 1,5 metreyi buluyor, kalabalık alanlarda tehlikeli. Toplu etkinliklerde bir silah gibi kullanılabilir veya istemeden yakınındaki kişilere zarar verebilir.” eleştirisinde bulunuldu.

Güvenlik dairesinden yapılan açıklamada ise “Eğer bu cisim birilerine vurmak için kullanılacak bir şeyse, tabii onu yasaklarız.” denildi. Halka açık gösterilere delici-kesici aletlerle ve cam şişelerle girmenin yasak olduğunu hatırlatan güvenlik yetkilileri gösteri yapılacak alanlarda da sürekli polis kontrolü olacağını belirtti.

Rusya’da bu yıl Nazi Almanyası’na karşı kazanılan 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70. Yılı kutlanacak. Sadece Moskova’da 200’e yakın gösteri düzenlenmesi planlanıyor. En büyük gösteri ise Kızıl Meydan’da olacak.

Selfie çubuğu, monopod diye de adlandırılan ve akıllı telefonlar yardımıyla fotoğraf çekmeye yarayan bir aksesuar. Popülaritesine rağmen birçok kültür kuruluşunda yasaklatılan aksesuar, ABD, Avrupa ve Çin’de müzelerde kullanılamıyor. Ziyaretçilerin güvenliği ve değerli eşyaların korunması için yasaklanan selfie çubuğu Rusya’da da Tretyakov Devlet Galerisi’nde yasak.