Rusya’da 430 bin dolar değerinde elmas bulundu

226

Rusya’nın en büyük elmas üretici firması Alrosa 76,07 karat ağırlığında ve 430 bin dolar değerinde tek parça elmas bulduğunu açıkladı. Açık artırmada elmasın fiyatının iki katına kadar çıkması bekleniyor.

Rusya’nın Yakutya bölgesi Yubileynaya madenlerinde yapılan çalışmalarda bulunan elmas 9 Mayıs Zafer Bayramı’nın 70’inci yıl törenleri münasebeti ile “Zafer” olarak isimlendirildi.

Büyük çapta elmas bulmak çok nadir olmasına rağmen, şirket son iki yıl içinde dördüncü büyük elmasa ulaştı.

Yakutya’da Aralık 2014’de 128 karat ağırlığında bulunan elmas New York’da Sotheby’s de düzenlenen açık artırmada 1,8 milyon dolara alıcı buldu. Açık artırma başlangıç fiyatı 900 bin dolar olarak belirlenmişti.

Rusya’nın en büyük elmas üreticisi Alrosa, 2015’de 40 milyon karatlık elmas satmayı planlıyor. Şirket 2014’de 36 milyon karatlık satış gerçekleştirmişti.

Dünyanın en büyük elmas üreticisi konumunda da olan Alrosa, tüm dünya üretiminin yüzde 25’ini gerçekleştiriyor. Rusya’daki elmas üretiminin yüzde 95’ini ise bu firma yapıyor. Şirketin sahip olduğu rezervlerin 25 yıllık üretimi karşılayabilecek kapasitede olduğu belirtiliyor.

Dünyanın en büyük elmas üreticileri arasında Rusya, Kongo ve Botswana sayılıyor. Üç ülke toplam üretimin yüzde 60’ını gerçekleştiriyor.

Alrosa 2015’in ilk çeyreğinde yüzde 6’lık artışla 9 milyon karat elmas üretimi gerçekleştirdi ve toplam geliri 1,1 milyar doları buldu. Şirket yıl sonunda 4,5 milyar doların üzerinde gelir bekliyor.