İkinci Dünya Savaşı’nda Nazilerin korkulu rüyası Tuva Türkleri

1775

Rusya’nın Sibirya bölgesinde yaşayan Tuva Türklerinin, İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi birliklerinin korkulu rüyası olduğu ortaya çıktı. “Bu bizim savaşımız!” sloganıyla çatışmaya giden Tuvalılarla, Nazi birlikleri karşı karşıya gelmekten korkuyordu.

Rus tarihçi Aleksey Rudeyeviç savaş yıllarında Tuva Türklerinin kahramanlığını kaleme aldı. Makaleye göre 21 Haziran 1941’de Nazi lideri Adolf Hitler’in Sovyetler’e saldırmasından 1 gün sonra Tuva Cumhuriyeti Almanya’ya savaş ilan etti. O dönem Tuva bağımsız cumhuriyet idi. Tuvalılar savaşa katılmak için SSCB lideri Josef Stalin’e mektup yazarak, “Sizinleyiz, birlikteyiz. Bu aynı zamanda bizim de savaşımız!” diyerek istekte bulundu. Rudeyeviç, “Askeri eğitimin ardından Tuva atlı birlikleri savaşa katıldı. Nazi birliklerine aniden saldıran Tuvalılara Almanlar “Kara Ölüm” (Der Schwarze Tod) lakabı koydu. Onlar Almanları esir almıyordu, öldürüyordu.” şeklinde konuştu.

Atilla’nın orduları gibi savaşıyorlar!

Tuva Türklerinin Hun imparatoru Atilla’nın orduları gibi savaştığına işaret eden Rus tarihçi, “Tuvalılar kahramanca savaşıyordu. Nazilerin gözlerini açmasına fırsat tanımıyorlardı. Hayatını kaybediyor, ama bir adım geri çekilmiyorlardı.” dedi.

Ölen asker arkadaşlarının kısasını almak için Tuvalıların ulusal kıyafetlerini giyerek Nazilere ani saldırılar yaptığı ifade edildi. Konuyla ilgili Sovyet komutanlar Moskova’ya Genelkurmaybaşkanlığı’na gizli telgraf da gönderdi. Yazıda Tuvalıların gece saatlerinde Alman birliklerine saldırılar yaptığına dikkat çekildi. Onların yakalanması için Almanya’dan getirilen özel kurt köpeklerinin işe yaramadığı ifade edildi. Üzerlerinde ayı, kurt, tilki derisinden hazırlanan avcı kıyafet ve ayakkabılar, kurt kemikleri ile “silahlanan” Tuva Türklerinin izini özel eğitimli köpekler bulmakta zorlanıyordu.

resim tanımı girin

Sovyet Genelkurmaylığı, Tuva kökenli askerlere “avcıdan ziyade bir asker oldukları” hususunda askeri disiplininin hatırlatılması için talimatta bulundu.

Haberde savaş yıllarında toplam 80 bin nüfusu olan Tuva Türklerinin yaklaşık 8 bininin savaşa katıldığı, 6 bin kişinin çeşitli kahramanlık madalyası ile ödüllendirildiği ve 2 Tuva kökenli askere en üst ödül SSCB Kahramanı madalyası verildiği kaydedildi.

Tuva halkı savaş yıllarında Sovyet ordusuna yardım için yaklaşık 80 milyon rublelik altın, 50 bin at, 750 bin baş hayvan, ve ayrıca tonlarca çeşitli gıda ürünleri ve sıcak giysi yardımında bulundu. Yapılan yardmın tüm maliyeti yaklaşık 66,5 milyon ruble değerinde idi.

1944 yılında Tuva Cumhuriyeti kendi isteğiyle SSCB’ye dahil oldu.