Kırım Cumhurbaşkanı: Hırsızları Osmanlı’daki gibi cezalandıralım

235

Rusya’ya bağlanan Kırım Cumhuriyeti Başkanı Sergey Aksyonov, hırsızlara Osmanlı İmparatorluğu’nda uygulanan cezaların verilmesini önerdi.

Kırım’da hükümet toplantısında konuşan Aksyonov yolsuzluk ve rüşvetle sert mücadele edilmesi gerektiğini söyledi. Aksyonov, Kırım İçişleri Bakanı Sergey Abisova’a dönerek, “Belki sanık ve mahkumlar için şefaf kasalı bir polis aracı yapalım. Var mı böyle bir araç? Kent boyu dolaştırmak için açık demirlikli kasa ve içinde sanıklar. Taşırken herkes onları görsün. Bence bir tane böyle araç yapalım.” önerisinde bulundu.

Osmanlı’da suçlulara verilen cezaları da öneren Aksyonov, Sovyet komedi filmi “Başarı Centilmenleri” adlı filmdeki sözlere de atıfta bulunarak, “Ortaya bir fıçı koyalım, yanına da görevli yeniçeri ve tüm günü (suçlu) oraya dalsın. Yani bu tür terbiye edici eylemler yapılmalı.” dedi.

1971 yapımlı söz konusu komedi filminde Prof.Dr. Nikolay Maltsev adlı bir Sovyet bilimadamı hırsızların eğitilmesi için Osmanlı yönteminden yararlanılmasını savunmuştu.

Maltsev, “Eski zamanlarda Türkiye’de uygulanan gibi yapılmalı! İçi pislik dolu fıçıya hırsızı sokmak lazım. Yanında, kafasının üstünde de eli kılıçlı yeniçeri. Her 5 dakikada bir yeniçeri kılıcı fıçının üzerinden sallıyor! İşte böylece o (hırsız) tüm gün fıçıya kafasını sokuyor!” iddiasında bulunmuştu.