Rus füzesi düştü, Meksika uydusunu uzaya götüremedi

245

Rus taşıyıcı füzesi Proton-M, Meksika’nın MexSat-1 haberleşme uydusunu uzaya götürürken düştü. Baykonur Uzay Üsssü’nden fırlatılan füze ile irtibatın bir dakika sonra kesildiği, ve aracın Doğu Sibirya bölgesi Çita kenti yakınlarına düştüğü belirtiliyor.

Interfax’a açıklamada bulunan Rusya Federal Uzay Ajansı Roscosmos, Proton-M taşıyıcı füzenin yörüngeye yerleşirken motorda bir arıza meydana geldiğini söyledi. Roketin üçüncü aşamada meydana gelen arıza nedeni ile yerle iletişiminin koptuğu belirtildi.

Rusya Acil Durum Bakanlığı füzenin yerleşim yerlerinden uzak bir alan düştüğü yönünde bilgi aldıklarını, herhangi bir yaralanma ya da yaşam kaybının olmadığını açıkladı. Yetkililer bölgede düşen uydunun parçalarını bulmak için çalışma başlattı.

Trans-Baykal bölgesi Başbakan Yardımcısı Genadi Çupin, yerli vatandaşlarla görüşmelerin yapıldığını, düşen parçanın bulunması için araştırmanın sürdüğünü ifade etti.

Kremlin Basın Danışmanı Dmitri Peskov, başarısız fırlatma konusunda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in bilgilendirildiğini söyledi.

MexSat uydusunun 5,4 ton ağırlığında olduğu ve 15 yıl boyunca hizmet vermesinin planlandığı kaydedildi.

Roscosmos’dan yapılan açıklamada Haziran ayında İngiltere’ye ait bir uydunun taşınması dahil, planlanan programın askıya alındığı kaydedildi.

Proton-M taşıyıcı füzeleri geçen yıl da 3 adet başarısız fırlatma gerçekleştirmişti.

Nisan ayında da Uluslar arası Uzay İstasyonu’na 3 tonluk malzeme götüren Rus uzay aracı istasyonla kenetlenmeyi başaramamış, kontrolden çıkarak 8 Mayıs’ta Pasifik Okyanusu’na düşmüştü.