Rusya'da 4 merkezde oy verme işlemi Cumartesi 10:00'da başlıyor

190

Türkiye'de 7 Haziran'da yapılacak Milletvekili Genel Seçimleri için yurt dışında sandık kurulacak bölgeler ve kaç gün süre ile oy kullanılabileceği belirlendi. Rusya'da Moskova Büyükelçiliği, St.Petersburg, Kazan ve Novorossisk Başkonsolosluklarında kurulacak sandıklarda 30-31 Mayıs 2015 tarihlerinde 2 gün süre ile oy kullanılabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu'ndan yapılan açıklamaya göre yurt dışında kurulacak sandıklarda oy kullanmak isteyen seçmenler hangi temsilcilik ve sandıkta oy kullanacağını Yüksek Seçim Kurulunun www.ysk.gov.tr adresinden öğrenebilir.

Oy kullanma saatleri oy kullanılacak ülke mahalli saati ile hafta içi ve hafta sonu 10.00 - 19.00 arasında yapılacak.

Gümrük Kapılarında Oy Kullanma (8 Mayıs - 7 Haziran 2015)

Seçmen, bulunduğu ülkede belirtilen tarih/tarihlerde oy kullanamadığı takdirde 8 Mayıs - 7 Haziran 2015 tarihleri arasında; Karayolu Gümrük Kapıları; Artvin İli Hopa İlçesinde Sarp, Edirne İli Merkez İlçesinde Kapıkule, Edirne İli Merkez İlçesinde Kapıkule (Pazarkule), Edirne İli İpsala İlçesinde İpsala, Edirne İli Lalapaşa İlçesinde Hamzabeyli, Iğdır İli Aralık İlçesinde Dilucu, Kırklareli İli Merkez İlçesinde Dereköy, Havalimanı Gümrük Kapıları; Adana İli Seyhan İlçesinde Şakirpaşa, Ankara İli Çubuk İlçesinde Esenboğa, Antalya İli Muratpaşa İlçesinde Antalya, Eskişehir İli Tepebaşı İlçesinde Eskişehir, Elazığ İli Merkez İlçesinde Elazığ, Gaziantep İli Oğuzeli İlçesinde Gaziantep, Hatay İli Antakya İlçesinde Hatay, İstanbul İli Bakırköy İlçesinde Atatürk,İstanbul İli Pendik İlçesinde Sabiha Gökçen, İzmir İli Gaziemir İlçesinde Adnan Menderes, Kayseri İli Kocasinan İlçesinde Erkilet, Konya İli Selçuklu İlçesinde Konya Askeri Havaalanı, Muğla İli Dalaman İlçesinde Dalaman, Muğla İli Milas İlçesinde Bodrum-Milas, Samsun İli Çarşamba İlçesinde Samsun, Trabzon İli Ortahisar İlçesinde Trabzon, Zonguldak İli Çaycuma İlçesinde Zonguldak, Liman Gümrük Kapıları; Aydın İli Kuşadası İlçesinde Kuşadası, Balıkesir İli Ayvalık İlçesinde Ayvalık, İzmir İli Çeşme İlçesinde Çeşme, Kocaeli İli Derince İlçesinde Derince, Mersin İli Akdeniz İlçesinde Mersin, Mersin İli Silifke İlçesinde Taşucu, Muğla İli Marmaris İlçesinde Marmaris, Muğla İli Bodrum İlçesinde Bodrum, Samsun İli İlkadım İlçesinde Samsun, gümrük kapılarında oy kullanabilecektir.

Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, seçim döneminde Türkiye’de bulunuyorlarsa, Yüksek Seçim Kurulunca belirlenen gümrük kapılarında 8 Mayıs - 7 Haziran 2015 tarihleri arasında oy kullanabilirler.

Nüfus cüzdanı ya da pasaport zorunlu

Seçmen, bulunduğu ülkede veya gümrük kapısında oy kullanmak için T.C. Kimlik Numarasını gösteren nüfus cüzdanı veya pasaportunu yanında bulundurmalıdır. Nüfus cüzdanı veya pasaportunda T.C. Kimlik Numarası yoksa numaranın yer aldığı ek bir kimlik belgesinin veya temsilciliklerce verilmiş T.C. Kimlik Numarasını taşıyan nüfus kayıt örneğinin ibrazı gereklidir.

Yaşadıkları ülke makamlarınca verilen kimlik belgeleri geçerli değildir.

Kullanılan Oyların Sayım ve Döküm İşlemleri Türkiye’de Yapılacak

Yurt dışında kurulacak sandıklarda, başkan ve bir üyesi kamu görevlisi, diğer üç üyesi de siyasi partili üyelerden oluşan sandık kurulu görev yapacaktır. Bu kurul her gün oy verme süresi bitiminde sandığı açacak, çıkan oy zarflarını açmadan sayıp, tutanak altına alacak ve temsilciliklerde misyon şefi ile bir kamu görevlisi üye ve üç siyasi partili üyeden oluşan saklama kuruluna (Komisyona) ağzı mühürlü torbalar içinde teslim edecektir.

Ağzı mühürlü oy torbaları, diplomatik torbalara konulup ağzı tekrar mühürlenerek, diplomatik kurye ile Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna (Ankara’ya) getirilecektir. Yurt dışından gelen oy torbaları Türkiye’de oy verme günü saat 17.00’ye kadar siyasi partilerin denetiminde Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulunda muhafaza edilecektir.

Oy verme süresi bitiminden itibaren, başkan ve bir üyesi kamu görevlisi, diğer üç üyesi de siyasi partili üyelerden oluşan sayım sandık kurulları, oy torbalarını açarak oyların sayımını yapacak ve tutanak altına alacaktır. Oyların, yurt dışında kullanılmasından Türkiye’de sayımına kadar her aşamada siyasi parti temsilcileri bulunmaktadır.