“Rusyalı bir kız daha IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye kaçtı”

157

Rusya Devlet Başkanlığı’na bağlı Ulusal Ekonomi ve Kamu Yönetimi Akademisi öğrencisi Meryem İsmailova’nın (19) terör örgütü IŞİD’e katılmak için Türkiye’ye kaçtığı iddia edildi.

Rus basınına konuşan baba Mansur İsmailov, kızının 12 Haziran’da gittiği üniversiteden eve dönmediğini söyledi. Babası, kızlarının gizlice yurtdışı pasaportu çıkartarak İstanbul’a kaçtığını tahmin ediyor. Babasına göre İsmailova Türkiye üzerinden IŞİD'e katılma girişiminde bulunabilir. İsmailova’nın, ailesine ait 30 bin ruble parayı aldığı ve Moskova Uluslar Arası Şeremetyovo Havaalanı’ndan İstanbul’a gittiği iddia ediliyor.

Basına konuşan Akademi basın sözcüsü Dmitri Skolov, İsmailova’nın başarılı öğrenci ve sakin, samimi bir insan olduğunu vurguladı. Olayla ilgili Rus güvenlik güçleri arama başlattı.

Rus basınına konuşan Rusya Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu yetkilileri olayla ilgili herhangi bir başvuru yapılmadığını, İsmailova'nın Türkiye'ye bulunup bulunmadığına ilişkin net bir bilgiye sahip olmadıklarını kaydetti.

Interfax’a konuşan kaynak, İsmailova’nın Türkiye’de bulunduğunu doğruladı. Kaynak, “İsmailova hafta sonu evden çıktı ve dönmedi. Şu anda Türkiye’de bulunuyor. Son zamanlarda İslami bir kısım kitaplarla ilgileniyordu. IŞİD’le ilgili sosyal ağlara giriyordu.” dedi. Kaynak babasının kızı ile irtibata geçtiği, ancak Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği’nin henüz konu ile ilgili bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Geçen hafta IŞİD'e katılmak için Türkiye’ye gelen ve sınırda emniyet güçleri tarafından yakalanarak Rusya’ya getirilen Rus öğrenci Varvara Karaulova’nın olayı basında geniş yer almıştı.

Sorular üzerine konuyla ilgili basına açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in basın sözcüsü Dmitri Peskov, Rus istihbarat kurumlarının IŞİD terör örgütünün Rusya vatandaşlarını etkilemesine ilişkin durumu sürekli kontrol altında tuttuklarını söyledi.