Rusya, Eston polisine casusluktan 15 yıl hapis cezası verdi; AB tepkili

128

Rusya’da Eylül ayında yakalanan Estonyalı polis Eston Kohver, casusluk yaptığı gerekçesi ile 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Karara Estonya ve Avrupa Birliği tepki gösterdi.

Rusya’nın kuzeybatı kenti Pskov’da bölge mahkemesi, Estonya güvenlik görevlisi Kohver ile ilgili kapalı duruşma yaptı. Mahkeme, Kohver’i Rusya’da casusluk yaptığı gerekçesiyle suçlu bularak 15 yıl hapis ve 100 bin ruble (1500 dolar) para cezasına çarptırdı.

Karara tepki veren Estonya Başbakanı Taavi Rovias, kararı yasadışı olarak nitelendirdi. Estonya Başbakanlığı’ndan Rus İnterfaks haber ajansına yapılan açıklamada, “FSB tarafından Estonya topraklarında Kohver’in kaçırılması ve Rusya’da gözaltında tutulması, başından bu yana yasal değildi.” savunması yapıldı. Estonya Başbakanı kararı adil olmadığını öne sürerek Kohver’in serbest bırakılması için ellerinden gelen her şeyi yapacakları söyledi.

resim tanımı girin

Avrupa Birliği Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de Rusya’nın bu kararla uluslar arası normları ihlal ettiğini iddia ederek, Kohver’in derhal serbest bırakılmasını ve güvenli şekilde Estonya’ya iade edilmesini talep etti.

Rusya Federal Güvenlik Servisi FSB, 5 Eylül’de Pskov bölgesinde 44 yaşındaki Kohver’i yakaladıklarını açıklamıştı. Kohver’in üzerinde gizli kayıt teknolojileri, silah ve 5 bin avro bulunmuştu. Rus makamlarına göre Kohver Rusya’ya karşı casusluk yapıyordu. Estonya makamları ise Kohver’in başkent Talin’den kaçırılırak Rusya’ya götürüldüğünü iddia etmişti.