Rusya internet trolleriyle mücadeleye başlıyor

77

Rusya parlamentosu alt kanadı Duma milletvekilleri Rusya kolluk kuvvetlerinin internet trolleriyle mücadele edilmesine yönelik yasa teklifinde bulundu. Rusya İletişim ve Haberleşme Bakanlığı’na da çağrıda bulunan vekiller, internette nefret söylemi ile insanları tahrik eden ve düşmanlık yapan kullanıcıların otomatik olarak engellenmesi için yazılım sistemi geliştirilmesini talep etti.

Amerikalı araştırmacıların geliştirdiği bir yazılımda internetteki trollerin yaptığı yorumlar %79 oranına kadar saptanabildiği belirtiliyor. Ancak Duma’da Bilgi Teknolojileri ve İletişim Komitesi ikinci Başkan Yardımcılığı görevini yapan Vadim Dengin, yabancıların hazırladığı bu yazılımların başarılı olmasına rağmen kullanımının tehlikeli olabileceğini düşünüyor.

Vadim, “Tabi ki yabancı yazılımcılar iyi. Ama bunu bizim kullanmamız tehlikeli olabilir. Bizi tamamen izlemeye alabilir veya kullanıcı bilgilerini depolayabilirler.” uyarısında bulundu.

Diğer milletvekillerinden de destek var

Vadim’in girişimiyle başlatılan mücadeleye diğer partilerden milletvekilleri de destek veriyor. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Komitesi Başkan Yardımcısı Andrey Tumanov’da destekleyenler arasında. İnternette oluşan trollerin asıl sebebinin anonim yorum yapma yetkisi olduğunu belirtiyor.

Tumanov açıklamasında, “İnsanlar yola çıkacağı zaman yanına ehliyetini alır, sokağa çıkacağı zaman da pasaportunu alır. İnternet de yol gibi, çok tehlikeli bir yer. Günümüzde artık internet aracılığıyla birçok suç işleniyor. İnternet ortamında bazı insanları terörist haline getiriyorlar.” eleştirisi getirdi.

Rusya’da internet ombudsmanı Dmitri Mariniçev ise sorunun insanların kendisinde olduğunu düşünüyor. “Trollük, sıradan bir hayattan çok farklı değil” diyen Mariniçev, “Eğer bir edepsizlik yapılıyorsa bunu gerçek hayatta cezalandırarak bir şekilde durdurmak lazım. Ama bence burada problem internet değil insanların kendisi.” değerlendirmesinde bulundu.