Moskova trafiğine “carsharing” çözümü

420

Şehirdeki trafik problemine alternatif çözümler üretmeye çalışan Moskova Belediyesi, carsharing uygulamasını Moskovalıların hizmetine sundu. Kısa süreli otomobil kiralama hizmeti olan carsharing dakikalık ödeme ile çalışıyor.

Carsharing kısa süreli araba kiralama sistemi şu şekilde çalışıyor: En en yakın noktada bırakılan carsharing otomobili dakikası 8,9 rubleye (14 cent) kiralanıyor ve istenildiği kadar kullanıldıktan sonra şehrin herhangi bir yerine bırakılıyor. En yakın carsharing arabası mobil uygulama yardımıyla bulunabiliyor.

Şehrin belirlenmiş noktalarında bulunan otomobiller 20 dakika ücretsiz kullanılabiliyor. 20 dakikadan sonra ise her dakika için 1,5 ruble ödeniyor.

Dünyanın birçok şehrinde benzer uygulamaların olduğunu belirten Moskova belediye başkanı Sergey Sobyanin, bu projenin toplu taşıma ya da taksi hizmetinin yerini almayacağını, aksine bunlara ek taşıma hizmeti olacağını vurguladı. Sobyanin konuyla ilgili ayrıca: “Bu proje şehir halkına trafikten kurtulmak için ek imkân tanıyor. Bu proje kısa süreli araba kiralama hizmeti. Kiralamak isteyen kendisine en yakın noktada bırakılan arabayı birkaç dakikalığına alıyor ve kullandıktan sonra istediği yere bırakıyor. Kullandığı dakika kadar ödeme yapıyor” dedi.

Proje kapsamında şu anda Moskova’da 100 adet otomobil carsharing hizmeti veriyor. Otomobil sayısı yılsonunda 500’e, gelecek yılsonunda ise 1500’e çıkacak. 10 Ekime kadar test aşamasında devam edecek olan projede bu süre içerisinde dakika başına kiralama ücreti 5 ruble olacak.

İtalyan Global İnvest şirketinin yatırımlarıyla gerçekleşen projeyi Moskova’da Delimobil şirketi yönetiyor. Delimobil şirketi carsharing uygulamasında kullanılacak otomobilin Hyundai Solaris olduğunu duyurdu.