Putin ve Berlusconi’ye 240 yıllık şarap ikram eden müdüre dava

556

Ukrayna, Kırım gezisi sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve İtalya'nın eski başbakanı Silvio Berlusconi’ye “izinsiz” olarak 240 yıllık bir şarap şişesi açan Massandra Şarap Devlet Kurumu Müdürü Yanina Pavlenko’ya soruşturma başlattı.

12 Eylül’de Berlusconi’yi Rusya’nın Kırım Cumhuriyeti’nde ağırlayan Putin birlikte bölgedeki tarihi anıtları gezmişti. Ukrayna savcıları, Putin ve Berlusconi’nin Kırım’ın dünyaca ünlü Massandra markalı şarap fabrikasını gezdiğini ve tarihi içkilerin bulunduğu bodrum katına indiğini hatırlattı.

Şişesi 90 bin dolar

Gezi sırasında Berlusconi, 1775 üretimli Jeres de la Frontera isimli şaraptan bir yudum alarak tadına bakmak istediğini rica etmişti. Rica üzerine Massandra Şarap Devlet Kurumu Müdürü Pavlenko, özel şişeyi Berlusconi için açmıştı. Şarabın o tarihlerde Massandra’nın kurucusu Rus soylusu Mihail Voronstov tarafından İspanya’dan getirildiği de belirtildi.

Ukrayna savcılarına göre Massandra Müdürü 90 bin dolarlık tarihi şarabı izinsiz açmış. Ukraynalı savcı Nazar Holodnitski, Massandra tarihi şaraplarının Ukrayna halkına ait olduğunu ve zararın 2 milyon Ukrayna grivenden fazla olduğunu iddia ediyor.