İngiliz kaynaklar Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili olası organizatörün ismini verdi

230

İngiliz hükümetinden bir kaynak, 31 Ekim’de Mısır’da Rus yolcu uçağının düşürülmesi ile ilgili olası terör olayını organize eden terörist elebaşının ismini verdi. Sunday Times gazetesine konuşan kaynaklara göre, olası organizatörün ismi IŞİD terör örgütüne bağlı Sina Yarımadası’ndaki yerel çetenin lideri Abu Usama al Masri.

Rus basınına yanısyan haberlere göre, İngiltere başbakanlığı kaynakları terörist Masri’nin uçağın olası patlatılması ile ilgili bağlantısının bulunduğuna ilişkin bilgi aldıklarını iddia etti. Haberde, “İstihbarat yönetimi, 224 yolcunun hayatını kaybettiği uçağın, Sina Yarımadası’nda IŞİD’e bağlı yerel çete tarafından koyulan bomba nedeniyle düştüğünü düşünüyor. Çete elebaşısı Masri geçen yıl Suriye’de IŞİD’le anlaşma sağlamıştı.” diye iddia edildi.

Uçağın kara kutularını inceleyen Mısır’da bir soruşturma yetkilisi tespit edilen sesin bomba patlaması olduğundan "yüzde 90 emin olduğunu” da iddia etti.

Dün France 2 kanalına konuşan bir Mısırlı soruşturma yetkilisi de, uçağın karakutu kayıtlarında patlama sesinin tespit ettiklerini iddia etmişti.

ABC News kanalına konuşan bir Mısırlı yetkili, terör ihtimali üzerinde durduklarını iddia etti.

Dün ABD Başkanı Barack Obama da uçağın kabine konulan bir bombayla düşürülmesinin ihtimal dahilinde olduğunu söyleyerek olay hakkında soruşturması başlatacağını açıklamıştı.

31 Ekim’de Cumartesi günü Kogalymavia Havayolu'na ait Airbus A321 tipi yolcu uçağı Moskova saati ile 06.51’de St. Petersburg’a varmak üzere Şarm-el-Şeyh Havalimanı’ndan havalanmıştı. Uçak ile bağlantı, havalandıktan 23 dakika sonra kesilmişti. Düşen uçakta 7 mürettebat dahil 224 yolcu hayatını kaybetti.