Rusya istihbaratı: Rus uçağını teröristler düşürdü

106

Rusya'nın iç istihbarat teşkilatı Federal Güvenlik Servisi (FSB) Direktörü Aleksandr Bortnikov, Mısır'da Rus uçağının terör saldırısı sonucu düştüğünü açıkladı. Uzmanların uçağın düşen parçalarında yaptığı incelemelerde, uçağın bomba ile düşürüldüğü sonucuna varıldı.

1kg TNT eşdeğerinde bomba kullanıldı

Aleksandr Bortnikov yaptığı açıklamada düşürülen Airbus A321 uçağına 1kg TNT eşdeğerinde el yapımı bombanın konulduğunu söyledi. Bortnikov, “Uzmanlarımızın değerlendirmelerine göre uçağın içinde 1kg TNT eşdeğerinde el yapımı bir bomba patladı ve uçak havada parçalara ayrıldı. Uçağın parçalarının birbirinden uzak noktalara düşmesi de bu yüzden” dedi.

Putin: “Uçağı düşürenleri bulup cezalandıracağız”

Uçağın terör saldırısı sonucu düşürüldüğünün netlik kazanmasının ardından Putin açıklama yaptı. Putin, “Sina’da vatandaşlarımızın öldürülmesi en kanlı suçlar arasında. Ruhumuzdaki ve kalbimizdeki gözyaşlarını silmeyeceğiz. Bu bizimle sonsuza kadar kalacak. Suçluları bulup cezalandırmamıza engel olmayacak.” dedi.

Suriye’deki hava saldırıları yoğunlaşacak

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü hava saldırılarının artması gerektiğini belirtti. Putin:, “Suriye’deki hava çalışmalarımız sadece devam etmekle yetinmemeli, aynı zamanda yoğunlaştırılmalıdır. Böylece suçlular cezanın kaçınılmaz olduğunu anlayacaklardır” şeklinde konuştu.

50 milyon dolarlık ödül

Federal Güvenlik Servisi Mısır’da Rus yolcu uçağını düşüren teröristlerin bulunmasına yardım edebilecek bilgi paylaşan kişilere 50 milyon dolara kadar ödül vereceğini açıkladı.

Mısır’ın Şarm el Şeyh şehrinden havalandıktan kısa süre sonra içindeki 224 yolcu ve mürettebatıyla düşen Rus uçağından kurtulan olmamıştı. Saldırıdan sonra Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları saldırıyı üstlenmişti. Ancak yetkililer uçağın terör saldırısı sonucu düşüp düşmediğine incelemeler sonrası karar verilebileceğini söylemişti.