Rus basını düşürülen uçak olayını nasıl gördü

3523

Rusya'nın Su-24 savaş uçağı Suriye sınırında Türkiye hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle Türk F-16 jetleri tarafından vurularak düşürülmüştü. Konuya Rusya basını bugün geniş yer verdi.

Moskovski Komsomolets: Uzmanlar: Uçağın düşürülmesinde, pusuda bekliyorlardı Rus uzmanların görüşlerine yer veren gazete, “Uçağa ateş açan kimse, bunu yapmaya hazırlandı. Rus uçaklarının uçuş güzergahını öğrendi.” iddiasını ilk sayfasına taşıdı.

Kommersant: İlişkilere ateş. Türkiye, Rusya ile ilişkilerine darbe vurdu Rusya’nın Suriye operasyonlarında ilk insani kaybını yaşadığını vurgulayan gazete, “Rusya hükümeti, bu zamana kadar iyi bir partner olduğu ülke ile ilişkilerini yeniden gözden geçirmeye hazır.” diye ifade etti.

resim tanımı girin

İzvestia: Putin, Erdoğan’ı olayın neticeleri için uyardı “Terörist yardakçıları tarafından sırtımızdan vurulduk” alt başlığı ile haberi yapan İzvestia gazetesi, “Rus uçağı, havadan-havaya roketle Suriye hava sahası içinde vuruldu. Vurulma anında 6000m yükseklikte bulunan uçak Türkiye sınırından 1km uzakta uçuyordu.” gibi teknik detayları manşetine taşıdı.

Vedomosti: Rusya, Türkiye ile ilişkilerini donduruyor. İlk olarak turizm etkilenecek Rusya ve Türkiye ilişkilerinde ortaya çıkacak sorunlardan söz eden gazete, ticari-ekonomik ilişkilerin ve turizm sektörünün büyük darbe alabileceğini hatırlattı.

Novaya Gazete: 6 saniye Novaya Gazeta ise Rus uçaklarının Türkiye sınırını 6 saniyeliğe “zorunlu” ihlal ettiğini belirterek, “Türk askerleri, Rus uçaklarının 2km boyunca kendi topraklarında uçmak zorunda olduğunu biliyordu.” diye iddia etti.

Gazeta.ru: Türkiye’den kopuş nelere mal olur “Türkiye ile çatışmanın tırmanması, Rusya’ya onlarca milyar dolara mal olabilir.” diyen haber portalı, “Milyonlarca Rus turist yaz tatili olmadan kalabilir, onlarca yatırımcı projeleri gerçekleşmeyebilir, dükkanlarda ucuz meyve-sebze kalmayabilir, ürün fiyatları tekrar yükselebilir ve “Türk Akımı” projesi gerçekleşmeyebilir.” öngörülerinde bulundu.

Komsomolskaya Pravda: Putin: Düşürülen Rus uçağı – bu sırtımızdan vurulmak Gazete, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, “Sırtımızdan vurulduk” açıklamasını manşete taşıdı.

RBK: 44 milyar dolarlık vuruş: Rusya-Türkiye krizi ne kadara mal olacak Rus RBK gazetesi, iki ülke arasında ticari-ekonomik ilişkilerde hangi kalemlerde ne kadar zarar yaşanabileceğini araştırdı. Rusya ve Türkiye arasında 30 milyar dolarlık ticaret hacmine değinen gazete, Akkuyu Nükleer santral projesi ve Türk Akımı gibi projelerin iptali durumunda 44 milyar dolara kadar varabilecek ticari kayıplar yaşanacağını yazdı.