Rusya Silahlı Kuvvetleri, yakın zamanda S-500'e sahip olabilir

232

Rusya Savunma Bakanlığı Kamu Konseyi üyesi İgor Korotçenko, Rusya Silahlı Kuvvetleri'nin yakın zamanda yeni nesil S-500 hava savunma füze sistemine sahip olabileceğini söyledi.

Korotçenko, Rusya'nın Uzay Kuvvetleri sisteminin kurulmasına önem verdiğini belirtti. Korotçenko, "Yakın zamanda S-500'lerin testleri tamamlanacak ve ilk kullanımlar başlayacak." dedi.

Daha önce çıkan haberlere göre S-500'ler 2017 yılında kullanılmaya başlayacaktı.

S-500'ler 600 kilometre ötedeki hedefleri vurabiliyor

Yeni nesil S-500'ler uzaktaki ve yüksekteki hedefleri vurabilme özelliği ile kıtalar arası balistik füzeleri de yakalayabiliyor. S-500'ler aynı zamanda uçak, helikopter, seyir füzeleri ve diğer hava araçlarını vurma özelliğine de sahip.

600 kilometre uzaklıktaki hedefleri vurabilen S-500'ler saniyede 7 kilometre hızla ilerleyen süpersonik 10 balistik hedefi aynı anda vurabiliyor. 27 kilometre yükseğe çıkabilene S-500'ler hipersonik roketleri de vurma kabiliyetine sahip.

YASAL UYARI

Yayınlanan haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tüm hakları KPLK'ya aittir. Kaynak gösterilse dahi haberler, fotograflar ve köşe yazılarının tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Tegler: Rusya, S-500, silah