Kaspersky’nin geliştirdiği ücretsiz antivirüs yazılımı bugün kullanıma sunuluyor

164

Rusya merkezli ünlü bilişim güvenliği şirketi Kaspersky, ilk ücretsiz antivirüs yazılımını çıkardı. Bugünden itibaren indirilmeye başlanacak olan ücretsiz yazılım, Windows işletim sistemi için hazırlandı. Kaspersky yetkilileri, ücretsiz versiyonun asıl yazılım ürünlerinin satışına olumsuz yansımayacağını düşünüyor.

Kaspersky Lab. şirketinden yapılan açıklamaya göre ücretsiz yazılımın indirilebileceği link, bugün Rusya saatiyle 12:00’de (TSİ 13.00) aktif hale gelecek. Ürünün adı ise Kaspersky Free olacak. Hali hazırda Kaspersky geliştiricileri, bu ücretsiz sürümün beta versiyonunu dağıtıyor.

Bu ücretsiz virüs yazılımı, bilgisayarlara zararlı yazılımların yüklenmesini engelleyecek. Zarar görmüş veya zararlı dosyaları temizleyebilecek ve İnternet tarayıcılarından girilen zararlı sitelerle ilgili uyarılarda bulunacak.

Kaspersky’nin ücretli antivirüs yazılımı, iki bilgisayarlık kullanım için 1320 rubleden (yaklaşık 50 TL) satılıyor. Ücretli versiyonunun ücretsiz versiyonuna göre bilgisayarı daha hızlı virüs taramasından geçirme, banka kartı kullanımı için sanal klavye sunma ve bilgisayar korsanlarına ya da hacklenmeye karşı ekstra koruma gibi farkları bulunuyor.

Kaspersky Lab. şirketinin başkanı Andrew Moholy, Vedomosti gazetesine yaptığı açıklamada ücretsiz versiyonun, ücretli versiyonu alabilecek parası olmayan kullanıcılar için faydalı olacağını belirtti. Kaspersky’nin araştırmalarına göre Rusya’da bilgisayar kullanıcılarının yüzde 50’si, virüslere karşı herhangi bir koruma kullanmıyor.

Moholy, ücretsiz yazılımın beta versiyonunun şu ana kadar 200 bin kişi tarafından kullanıldığını da belirtti. Ücretsiz yazılımın Rusya’dan sonra Ukrayna ve Çin’de kullanıma sunulması bekleniyor.

Kaspersky’nin ücretsiz virüs yazılımı üzerine çalıştığı ilk olarak şirketin kurucusu Evgeny Kaspersky tarafından 1 Nisan 2015 tarihinde şahsi blogunda duyurulmuştu.

Rusya’da antivirüs yazılımı pazarının yüzde 80’ini Kaspersky Lab, ESET ve Symantec firmaları dolduruyor. Öte yandan son yıllarda antivirüs yazılımlarından elde edilen gelirlerin düştüğü bildiriliyordu.