Dünyaya yaklaşan astreoidleri nükleer patlamayla engelleme görevi Ruslara verildi

367

Rus bilim adamları, asteroidlerin dünyaya çarpmasını veya zarar vermesini önlemenin en etkin yolunun, her ne kadar uzayda kullanımı yasak olsa da nükleer bir patlama olduğunu düşünüyor. Rusya Federal Uzay Ajansı da (Roskosmos), uluslararası bilim topluluklarının da Rus bilim adamlarından uzayda nükleer patlamaları temel alan bir asteroid yön değiştirme sistemi geliştirmeleri istediğini duyurdu.

Roskosmos’un Makine İnşa Araştırmaları Enstitüsü’ndan yapılan açıklamada “Avrupa Birliği’nin 2012-2016 yılları arasında bilimsel araştırma ve teknolojileri geliştirmeye yönelik 7’nci çerçeve programı altında zararlı nesneleri etkilemenin her yoluna ilişkin NEOShield projesi gerçekleştiriliyor.” denildi.

Enstitünün basın biriminden yapılan açıklamasa “Çalışma farklı ülkelerden farklı katılımcılar arasında dağıtıldı ve zararlı nesnelerin yönünün nükleer patlamalar yoluyla değiştirilmesi görevi Rusya’ya, Roskosmos’un Makine İnşa Araştırmaları Enstitüsü’ne verildi.” ifadeleri kullanıldı. Enstitünün bu çalışma kapsamında diğer uzay sanayi ve Rusya Bilimler Akademisi’nin ilgili birimlerinden uzmanları görevlendirebileceği belirtildi.

FİLMLERE DE KONU OLDU

Rus uzmanlar, dünyaya yaklaşmakta olan zararlı olabilecek bir asteroidin dünyaya çarpmasını önlemenin en etkili yolunun nükleer patlama olduğunu düşünüyor. Ancak Uzayda nükleer silah kullanımı bugün hala yasak. Ancak açıklamada “Dünyadaki hayata büyük bir zarar verecek veya yok edecek bir asteroidin söz konusu olması halinde elbette bu yasaklar düşecektir.” denildi.

Enstitüdeki uzmanlar da uzayda nükleer patlama gerçekleştirmenin en güvenli yolunun, asteroid dünyaya yaklaşmadan önce yeterli zaman içinde patlatmak olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre ise “Eğer bir asteroidi parçalara ayıracak bir nükleer patlama gerçekleştirilirse, asteroidde madde azalımı olur, böylece asteroidin yörüngesini değiştirecek bir jet tepkisi oluşur. Bu değişiklik en çok asteroid dünyaya tekrar yaklaştığında etkili olur - böylece dünyadan daha güvenli bir uzaklığa doğru yönü değiştirilebilir.”

Dünyaya bir asteroid çarpması, daha önce birçok kez bilim adamları tarafından gündeme getirilmiş bir tehlikeli ihtimal olurken, bu konu sinema dünyasının da ilgisini çekmişti. Hem dünyaya asteroid çarpmasında neler olabileceği hem de bu asteroidlerin önlenmesi için nükleer silah kullanımı bazı filmlerde işlenmişti.

Türün önemli örneği 1998 yapımı “Derin Darbe”de dünyaya yaklaşan kuyruklu yıldız tüm insanları tehdit etmesi işlenmişti. Yine aynı yıl vizyona giren “Armageddon”da ise dünyaya Amerika’nın Teksas eyaleti büyüklüğünde bir asteroit yaklaşıyor; insanları Bruce Willis kurtarıyordu. Bu türün en farklı örneği Lars von Trier imzalı “Melankoli” oldu. Filmde meteorun yavaş yavaş dünyaya yaklaşması işlenmişti.