Rusya, Arktik'teki topraklarını genişletmek için BM'ye yeniden başvurdu

234

Rusya, Kuzey Buz Denizi’ndeki kıta sahanlığını genişletmek için Birleşmiş Milletler’e (BM) yeni bir başvuru yaptı. 2001 yılındaki ilk başvurusu reddedilen Moskova, bu kez kendinden daha emin.

Rusya Doğal Kaynaklar ve Çevre Bakanı Sergey Donskoy, Arktik'teki kıta sahanlığının genişletilmesi için BM'ye yeni savlar sunduklarını belirtti. Donskoy, BM'deki ilgili komisyonun Rusya'nın başvurusunu incelemeye alacağını ifade etti.

'RUSYA, KANADA, DANİMARKA VE ABD ANLAŞTI'

Öte yandan Rus bakan, Arktik'te kıyısı bulunan Rusya, Danimarka, Kanada ve ABD'nin, komisyonun rakip ülkelerin başvurularını incelemesini engellememe konusunda anlaşmaya vardıklarını söyledi.

Rusya'nın, Kuzey Buz Denizi'nde hak talep ettiği Mendeleyev ve Lomonosov sıradağlarında yapılan geniş çaplı incelemelerin ardından, 10 yılı aşkın süren bir çalışma sonrası BM'ye başvurduğunu belirten Rus Bakan, bu çalışmaların 2002-2014 yılları arasında Arktik'te yapılan incelemeleri kapsadığını belirtti.

‘YETERLİ ARGÜMANA SAHİBİZ'

2001 yılındaki başvurularının bilimsel kanıt eksikliği nedeniyle geri çevrildiğini ifade eden Donskoy, savlarının doğru olduğunu kanıtlamak için yeterli argümana sahip olduklarını ve bu kez kendilerinden daha emin olduklarını vurguladı.