TBMM, Rusya ile "dost olmadı"

425

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gergin ilişkiler TBMM’ye de taşındı. TBMM’de bu yasama döneminde kurulan parlamentolar arası dostluk grupları içinde Rusya yer almadı.

129 ülke parlamentosu ile dostluk grubu kuran TBMM bu dönemde de Suriye, İsrail ve Mısır ile dost olmadı. Yunanistan da yine ‘karşılıklılık ilkesi’ çerçevesinde dostluk grubu kurulmayan ülkelerden oldu.

Mecliste her yasama döneminde 3620 sayılı TBMM’nin Dış İlişkilerinin Düzenlemesi Hakkındaki Kanun’a göre, yabancı devlet parlamentoları ile ‘karşılıklılık ilkesi’ çerçevesinde dostluk grupları oluşturuluyor. TBMM'de 12 Haziran 2011 seçimiyle oluşan 24. Yasama Dönemi’nde 125 ülkeyle dostluk grubu oluşturulmuştu. 7 Haziran 2015 seçimiyle oluşan 25. Yasama Dönemi'nde hükümet kurulamadığı gerekçesiyle yeniden seçime gidildiği için dostluk grupları kurulamadı. 1 Kasım seçimiyle oluşan 26. Yasama Dönemi'nde de yine 125 ülke ile parlamentolar arası dostluk grubu kurulması hedeflendi.

TBMM RUSYA İÇİN HAZIRLIK YAPMIŞTI

Sputnik’in edindiği bilgiye göre, TBMM’de dostluk grupları kurulacak ülkeler arasında Türkiye’nin ilişkilerini askıya aldığı İsrail, Suriye ve Mısır yer almadı. Karşılıklılık ilkesi çerçevesinde, Yunanistan'la da dostluk grubu kurulması planlanmadı. Ancak TBMM 24 Kasım 2015’te Rus uçağının düşürülmesi ile gerginlik yaşanan Rusya ile dostluk grubu kurulması yönünde hazırlık yaptı. Hatta Rusya-Türkiye Parlamentolar Arası Dostluk Grubu’nun kurucu başkanlığını da Ak Parti Manisa Milletvekili Recai Berber’in üstlenmesi bile AK Parti tarafından kararlaştırıldı.

HÜKÜMET’TEN RUSYA’YA VİZE ÇIKMADI

TBMM Başkanlığı Başbakanlığa yazı göndererek dostluk grubu kurmayı planladığı 125 ülke için onay istedi. Başbakanlık da Dışişleri Bakanlığı aracılığı ile ‘karşılıklılık ilkesi’ gözetilerek hangi ülke ile dostluk grubu kurulacağına dair görüş istedi. Hükümet dostluk grupları ile ilgili onay verdiği listeyi hazırlayarak TBMM Başkanlığına gönderdi. Hükümetin onay verdiği listede uçak düşürme krizinin ardından ilişkilerin gerginleştiği Rusya yer almadı.

TBMM 129 ÜLKE İLE DOST OLDU

Hükümetin vize verdiği liste TBMM Genel Kurulu’nda okunarak onaylandı. Buna göre 26. Dönemde TBMM’de Parlamentolar Arası Dostluk Grubu kurulacak 129 ülke şöyle: ABD, Afganistan, Almanya, Arjantin, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, B.A.Emirlikleri, Bahreyn, Bangladeş, Belarus, Belçika, Benin, Bolivya, Bosna Hersek, Botsvana, Butan, Brezilya, Bulgaristan, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çek Cumhuriyeti, Çin, Danimarka, Dominik Cumhuriyeti, Ekvator, Endonezya, Estonya, Etiyopya, Fas, Fildişi Sahili, Filistin, Finlandiya, Fransa, Gabon, Gambiya, Gana, Gine, Guatemala, Güney Afrika, Güney Kore, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Jamaika, Japonya, Kamerun, Kanada, Karadağ, Katar, Kazakistan, Kamboçya, Kenya, Kırgızistan, KKTC, Kolombiya, Komorlar, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kosova, Kosta Rika, Kuveyt, Küba, Letonya, Litvanya, Liberya, Lübnan, Mauritius, Macaristan, Madagaskar, Makedonya, Maldivler, Mali, Malta, Meksika, Moğolistan, Moldova, Moritanya, Mozambik, Namibya, Nepal, Nijer, Nijerya, Norveç, Oman, Özbekistan, Pakistan, Panama, Paraguay, Peru, Polonya, Portekiz, Romanya, Ruanda, Senegal, Seyşeller, Sırbistan, Singapur, Slovakya, Slovenya, Somali, Sri-Lanka, Sudan, Suudi Arabistan, Şili, Sierra Leone, Tacikistan, Tanzanya, Tunus, Türkmenistan, Uganda, Ukrayna, Uruguay, Ürdün, Venezuela, Yemen, Yeni Zelenda, Zambiya.