“Rusya, sıcak denizlere inme arzusundan hiçbir zaman vazgeçmeyecek”

397

Azerbaycan Milletvekili ve Türkiye-Azerbaycan Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkan Vekili Ganire Paşayeva, 300 milyonluk Türk nüfusunun Avrasya'da enerji koridorlarının geçtiği bölgede çok önemli bir noktada bulunduğunu ve Rusya'nın sıcak denizlere inme arzusundan hiçbir zaman vazgeçmeyeceğini söyledi. Paşayeva, başta Suriye ve Irak'taki Türkmenler olmak üzere Kırım, Karabağ, Doğu Türkistan, Ahıska Türkleri ve birçok yerde gözyaşı ve çilenin hâkim olduğunu belirterek, 1 milyon Azeri'nin Ermenistan'ın işgal ettiği topraklara dönmeyi beklediğini ifade etti.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi (AEÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Salonu'nda düzenlenen 'Türkiye-Azerbaycan İlişkileri ve Karabağ Hakikati' konferansında konuşan Azerbaycan Milletvekili Paşayeva, "Yeniden hortlatılan Türkiye'deki terör olayını çok iyi bilmemiz gerekir. Bu terör sadece yüzde gördüklerimiz değil. Arkasında duranlar, silah verenler, para verenler, politik destek verenler var. En zor dönemlerden birinden geçiyoruz." dedi.

Azeri vekil, "Farkında olun. Yeni Çanakkale'deyiz. Bir zaman dedelerimizin verdiği mücadeleyi bugün bizim vermemiz gerekiyor. Bugün yeni Çanakkale ve haçlı seferlerinin yaşandığı dünyada yaşıyoruz." ifadelerini kullandı.

Paşayeva, şunları kaydetti: Neden yapıyorlar biliyor musunuz? Bu kale yıkılırsa, Türkiye zayıflarsa Müslüman Türk dünyasını nasıl istiyorlarsa öyle yönetirler. O yüzden bütün o düşmanlar bugün el birliği yapmış bu kaleyi zayıflatmaya çalışıyorlar. Hangi partiden ve ideolojiden olursa olsun gençlerin, hatta Türkiye dışındaki Türk devletlerinin, diasporadaki insanların da Türkiye'nin yanında olmaları zamanıdır. Çünkü bu kale zayıflarsa hepimiz zayıflayacağız. Bunu bilmemiz gerekir. Türkiye güçlenirse Azerbaycan güçlenecek, zayıflarsa zayıflayacak. Azerbaycan güçlenirse bu sizin de güçlenmeniz olacaktır. Kafkasya'da Türkiye'nin kalesi Azerbaycan'dır."

'HER TÜRK GENCİ TARİHİNİ İYİ BİLMELİ'

AEÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Gökbel, Kırşehir Vali Yardımcısı Zekai Erdem, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Şaban Güneş, akademisyenler ve çok sayıda öğrencinin katıldığı konferansta konuşan Paşayeva, Rusya'nın sıcak denizlere inme arzusundan hiç bir zaman vazgeçmeyeceğini belirterek, her bir Türk gencinin tarihini iyi bilmesi gerektiğini ve geçmişte verilen mücadelelerin iyi bir şekilde özümsenmesi gerektiğini söyledi.