'Putin Suriye'de istediklerini aldı'

188

Alman basınında Rusya'nın Suriye kararı, sığınmacı krizi ve Almanya'nın üç eyaletinde yapılan seçimlerden sonra ortaya çıkan muhtemel koalisyon seçenekleri göze çarpıyor.

Alman basınında Rusya'nın savaş jetlerini Suriye'den çekme kararının yankıları, Başbakan Angela Merkel'in sığınmacı politikasındaki ısrarı ve geçen pazar günü Almanya'nın üç eyaletinde yapılan seçimlerden sonra ortaya çıkan muhtemel koalisyon seçenekleri göze çarpıyor.

Frankfurter Allgemeine gazetesi Rusya lideri Vladimir Putin'in Suriye'deki askeri varıklarının bir kısmını çekeceklerine ilişkin sürpriz açıklamasını yorum köşesinde ele alıyor: Rusya Devlet Başkanını Suriye'deki hava operasyonlarından ivedi bir şekilde vazgeçiren sebebi tek cümleyle özetlemek gerekirse, şöyle denilebilir; Elde etmek istediğini etti, bu da Batı'nın düşündüğünden daha azdı. Putin'in öncelikli amacı Suriye'nin kapı eşiğine ayağının birini sokabilmekti. Kapıdan geçip gitmek istemedi. Zira diğer tarafta diğer dış güçlerin de yer aldığı kanlı bir savaş alanı vardı. Putin Suriye'de en küçük ölçekte güç sarfiyatında bulunarak bazı hedeflerine ulaştı. Mesela müzakere masasına oturdu, bölgede ikinci üssü açtı ve kendi iç propagandasını yapabilmek için güzel fotoğraf kareleri yakaladı.

Putin'in Rusya'sı uluslararası toplumda yeniden sahneye çıktı

Putin'in ani Suriye kararı Kölner Stadanzeiger'de de bir yorumun konusunu oluşturuyor: Beş yıldır devam eden iç savaşta Putin, Esad rejimini frenlemenin zamanı geldiğine inandı. Zira iç savaş politik açıdan başka türlü sona erdirilemeyecekti. Böylece Kremlin'in şefi Ortadoğu'da bir manevra yaparak kilit rol üstlenmiş oldu. Suriye'den göçü önlemede Avrupa'nın Rusya'ya ihtiyacı var. Diğer yandan Batı, Rus askeri varlıklarının IŞİD'le mücadele için Suriye'de bulunmasını kabul ediyor. Bu bağlamda beş aylık hava operasyonları Kremlin şefine kazanım sağladı. Putin'in Rusya'sı uluslararası toplumda yeniden sahneye çıktı.