Rusya, İran'ın açıklamasını doğruladı

189

Rusya Başbakan Yardımcısı Dmitriy Rogozin, İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Caber Ansari'nin 'ilk S-300'leri teslim aldık' açıklamasını doğruladı.

Caber Ansari, 11 Nisan'da Rusya'dan S-300 hava savunma füze sisteminin ilk bölümünü teslim aldıklarını duyurmuştu. Bir radyo programına katılan Dmitriy Rogozin teslimatın gerçekleştiğini doğruladı. Rogozin, "Evet, Rus ve İranlı uzmanların belirlediği lojistik rota üzerinden teslimat gerçekleştiriliyor. İlk teslimatı alan İran, Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nden Rusya'ya karşı açtığı davayı geri çekecek." dedi.

Rusya ve İran, 2007 yılında S-300 hava savunma füze sistemlerinin teslimatı konusunda anlaşma imzalamıştı. Anlaşmaya göre Moskova, Tahran’a 900 milyon dolar karşılığında 5 adet S-300 teslim etmesi gerekiyordu.

Ancak, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi, 9 Haziran 2010 tarihinde aldığı yaptırım kararı çerçevesinde Rusya, kararın S-300'leri de kapsadığı gerekçesi ile sevkiyatı durdurmuştu. İran, S-300'lerin saldırı değil, savunma silahı olduğu savunarak Uluslararası Tahkim Mahkemesi'nde Rusya'ya karşı dava açmıştı.

İran ile P5+1 (Rusya, ABD, Çin, İngiltere, Fransa, Almanya) ülkelerinin nükleer program konusunda anlaşmaya varmasının ardından Rusya, Nisan 2015 tarihinde S-300'ler ile ilgili yasağı kaldırıldığını ve yakın zamanda İran'a teslim edileceğini duyurmuştu.

S-300'lerin tamamının Temmuz 2016 tarihine kadar İran'a teslim edilmesi planlanıyor.

Stratejik önem taşıyan bina, askeri üs ve komplekslerin savunulması için tasarlanan S-300 hava savunma füze sistemi, farklı çeşitteki hedefleri vurabiliyor.